Artykuły

Ostrołęka. Zainaugurowano festiwal teatralny InQbator

Paradą uliczną rozpoczął się w czwartek w Ostrołęce festiwal teatralny InQbator. 9. edycja wydarzenia to m.in. 16 spektakli i warsztaty pantomimy. W festiwalu bierze udział ok. 90 artystów z Polski i świata.

Trzydniowy festiwal poświęcony jest sztuce teatru niewerbalnego, który łączy wszystkie dziedziny sceniczne niemające związku ze słowem - kuglarstwa, cyrku, teatru tańca, pantomimy czy teatru ulicznego.

Szczególną pozycję w tegorocznym programie zajmuje pantomima. W Ostrołęce wystąpi m.in. niemiecki duet Bodeker & Neander. - Są to uczniowie i asystenci Marcela Marceau, którzy jeżdżą ze swoimi spektaklami po całym świecie prezentując najwyższą półkę klasycznej pantomimy. Prezentują bardzo czystą i elegancką formę - powiedziała PAP organizatorka festiwalu Magdalena Chabros z Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Pantomimę reprezentuje także Bartłomiej Ostapczuk - aktor mim, choreograf i autor scenariuszy, związany m.in. z Warszawskim Centrum Pantomimy. Po warsztatach teatralnych, które prowadził w ramach festiwalu powiedział PAP, że "największą wartością jest poszukiwanie sposobów wyrazu w danej osobie". - Ile osób - tyle sposobów wyrażania. Uważam, że właśnie takie podejście do indywidualnej wrażliwości uczestnika warsztatów, czy aktora jest przyszłością pantomimy - ocenił.

Ostapczuk dodał, że w trakcie warsztatów starał się wraz z uczestnikami odnaleźć wartości i pojęcia, jakie da się wyrazić bez używania słów. - Często są one indywidualnie wybrane przez każdego z uczestników, który musi uświadomić sobie dlaczego milczy na scenie. Punktem wyjścia są poszukiwania we własnej wyobraźni. W pantomimie nie chodzi o to, aby ruchem zastąpić słowo, to byłoby zbyt proste, nie prowadziło nigdzie głębiej. Jako aktorzy filtrujemy nasze emocje i doświadczenia starając się odnaleźć swój indywidualny sposób wyrazu - powiedział.

Jego zdaniem "pantomimy nie można nauczyć się w kilka lat". - Zaczynam dwudziesty rok swojej praktyki nad sztuką zrozumienia swojego ciała i uważam, że jest to niekończący się proces - powiedział. Efekty warsztatów zaprezentowane zostaną w sobotę.

Premierowy spektakl - "Adam et Eva. In vivo" - wystawi podczas festiwalu InQbator związane z Bartłomiejem Ostapczukiem - Warszawskiego Centrum Pantomimy - Street. Jak powiedziała Magdalena Chabros - "jest to nowa formacja, która zaprezentuje swój pierwszy spektakl w nowym, rozszerzonym składzie."

Ponad to publiczność obejrzy spektakle: "Orfeo'70" Dawida Żakowskiego, "La Cacja" w wykonaniu Mai Rojas i Los Escultores del Aire Cia, "Dzieci wojen - kronika obrazu i słowa" Ostrołęckiej Sceny Autorskiej, "Czarny Łabędź" Teatru Scena, "Konstelacje" Fundacji Artystycznej Perform, "Pięciu nieudanych" Fundacji Sztuki Ciała, "Tradycja" Teatru Rękawiczka, "Nieme kino" Teatru MIMO oraz "Kalos Kaghatos" Teatr AKT i "Motyle" w wykonaiu duetu Paulina Święcańska i Dawid Żakowski w towarzystwie seniorów i młodzieży z Ostrołęki.

Festiwalowi towarzyszą również warsztaty krytyki teatralnej i konkurs "Napisz o milczeniu, a będzie o Tobie głośno" na recenzję spektaklu wystawionego podczas dwóch pierwszych dni. Prace oceni krytyk teatralny Włodzimierz Neubart. W ramach zapowiedzi festiwalu odbyła się tez akcja "Duża przerwa" - to sześć dwudziestominutowych prezentacji na terenie szkół. Poprowadzili je tancerka i choreografka Alisa Makarenko oraz tancerz i choreograf, były solista moskiewskiego Teatru Bolszoj Alexey Torgunakov.

Miejscami festiwalu są Scena Główna i Kameralna OCK, parking przed OCK, plac przy Scenie obok Domu Handlowym Kupiec oraz parking przy ul. Prądzyńskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji