Artykuły

Warszawa. Nabór do nowego programu PISF "Mikrobudżety"

Dofinansowanie projektów debiutantów po szkołach filmowych i pozostałych twórców, którzy nie są absolwentami, ale posiadają dorobek twórczy zakłada projekt "Mikrobudżety" Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nabór wniosków do programu ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Produkcja Filmów Mikrobudżetowych "Pierwszy Film" to nowy program Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest on kierowany do młodych twórców - debiutujących absolwentów szkół filmowych (co najmniej studiów I-go stopnia na Wydziale Reżyserii uczelni publicznej lub niepublicznej) oraz pozostałych twórców, którzy nie są absolwentami, ale posiadają dorobek twórczy (materiały audiowizualne), który zostanie zweryfikowany przez pracowników PISF.

O dofinansowanie będą mogli się starać twórcy filmów dłuższych niż 72 minuty, z budżetem stałym w wysokości 700 tys. zł. 85 proc. tej kwoty (600 tys. zł) będzie dofinansowywał PISF, 10 proc. nadawca telewizyjny, a pozostałe 5 proc. ma pochodzić z wkładu własnego producenta (finansowego lub finansowo-rzeczowego). Projekt zakłada brak możliwości udziału innych, dodatkowych koproducentów lub inwestorów filmu.

Filmy wsparte w ramach projektu mają powstawać we współpracy z ogólnopolskimi nadawcami telewizyjnymi. Otrzymanie dofinansowania w ramach programu, jak informuje PISF, oznacza zgodę na zawarcie umowy koprodukcyjnej i licencyjnej z telewizją. "Nadawca telewizyjny zobowiąże się do eksploatacji dofinansowanego filmu. Priorytet zakłada brak możliwości udziału innych, dodatkowych koproducentów lub inwestorów filmu" - dodaje Instytut.

W czerwcu podczas spotkania prezentującego założenia programu dyrektor PISF Radosław Śmigulski poinformował, że debiutanci będą mogli liczyć na pomoc opiekunów-konsultantów, których listę przygotuje PISF. Eksperci udzielą im bezpłatnych konsultacji m.in. w wypełnianiu wniosków czy rozliczaniu filmów. Za dystrybucję - zarówno festiwalową, kinową, DVD, VoD itd. - mikrobudżetowych filmów będą odpowiedzialni producenci.

PISF informuje, że zainteresowani wzięciem udziału w programie producenci i reżyserzy filmów (lub też inni członkowie ekipy filmowej) będą musieli przedstawić swój projekt podczas 10-minutowej prezentacji (pitchingu). Do 31 października filmowcy mają czas na wzięcie udziału w naborze i poddanie się weryfikacji dorobku artystycznego, a gdy zostaną dopuszczeni do złożenia wniosków do 30 listopada będą mieli czas na to, żeby to zrobić.

Wnioski będzie oceniać powoływane przez dyrektora PISF gremium złożone z dziewięciu ekspertów - trzech przedstawicieli Instytutu, dwóch nadawców i czterech osób ze środowiska filmowego. Decyzję o tym, które projekty (łącznie rocznie ma być ich siedem) zostały dofinansowane, eksperci mają wydać w grudniu. Do lutego 2019 r. wybrani twórcy mają czas na zawarcie umów z Telewizją oraz PISF, do

lutego 2020 r. na wykonanie kopii wzorcowej filmu. Czasem przewidzianym na zgłaszanie produkcji na festiwale filmowe, w tym obowiązkowo na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, będzie okres luty-wrzesień 2020 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji