Artykuły

Lublin. Konfrontacje Teatralne od 3 października

Problemy wolności i ograniczeń, rozumienia i przekraczania norm, relacji między jednostką a społeczeństwem podejmują spektakle, które będą prezentowane podczas Konfrontacji Teatralnych w Lublinie. Festiwal rozpocznie się 3 października.

Podczas 23. edycji festiwalu pokazane będą najważniejsze, często nagradzane, przedstawienia różnych teatrów z Polski, a także kilka spektakli czeskiego Teatru Na Balustradzie z Pragi.

Kuratorzy festiwalu - Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek - jako motto tegorocznej edycji Konfrontacji przyjęli słowa Stanisława Wyspiańskiego ze Studium o Hamlecie: "W Polsce zagadką Hamleta jest to, co jest w Polsce do myślenia". Wybrane na tegoroczny festiwal spektakle mają dać właśnie pretekst do myślenia "o tym, co ważne, co męczy i boli w polskiej rzeczywistości 2018 roku".

= Wydaje się, że jesteśmy w takim momencie, kiedy trzeba o różnych sprawach na nowo myśleć i to poważnie myśleć, formułować pytania i szukać odpowiedzi. Te spektakle, w sposób może nie wprost, są taką propozycją - powiedział Majcherek.

Jak podkreślają kuratorzy, choć jedną z przyczyn obecnych niepokojów jest polityka, to jednak teatr pokazany na festiwalu nie mówi wprost o sprawach politycznych. - Być może najbardziej polityczne są te spektakle, które nie używają publicystyki, nie mówią wprost o rzeczywistości, tylko gdzieś w ich strukturze jest zawarte fundamentalne pytanie dotyczące relacji jednostki i społeczeństwa, człowiek wobec historii, osądu, jakiemu jesteśmy poddawani na co dzień i naszych urojonych predyspozycji do sądzenia drugiego człowieka, czy przeszłości - powiedział Łukasz Drewniak.

Na festiwalu pokazany zostanie spektakl Teatru Śląskiego w Katowicach "Pod presją" w reż. Mai Kleczewskiej. Bohaterką przedstawienia - inspirowanego filmem Johna Cassavetesa - jest kobieta, która swoim zachowaniem, m.in. jako żona i matka, wymyka się powszechnie przyjętym normom. To powoduje napięcia między nią a jej najbliższym otoczeniem i systemem społecznym, który jej odmienności nie potrafi przyjąć.

Pokazany zostanie także spektakl Marcina Wierzchowskiego "Sekretne życie Friedmanów" z Teatru Ludowego w Nowej Hucie, również inspirowanego filmem Andrew Jareckiego, opowiadającym autentyczną historię rodziny, w której ojciec został oskarżony o pedofilię. Przedstawienie - jak zapowiadają organizatorzy - skłania do rozważań o winie i karze, które w tej historii nie są oczywiste. Podobny problem formułowania ocen moralnych podejmuje spektakl "Puppenhaus. Kuracja" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z TR Warszawa, o dramatycznych losach osób, które w czasie wojny utrzymywały intymne kontakty z okupantami.

Podczas Konfrontacji widzowie będą mogli też zobaczyć odmienne sposoby inscenizacji sztuk Czechowa. Pokazane zostaną "Trzy siostry" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego Teatru im J. Osterwy w Lublinie oraz przedstawienie "Wujaszek Wania" w reż. Iwana Wyprypajewa, Teatru Polskiego w Warszawie.

W programie festiwalu są także trzy spektakle czeskiego Teatru Na Balustradzie (Divadlo Na Zabradli) działającego w Pradze. Jak informują organizatorzy, będą to groteskowe i surrealne przedstawienia: "Europeana" - o postępie, wynalazkach i wojnach XX-wiecznej Europy, "Obsesja" - o wiecznie powtarzającej się rozpaczliwej komedii niespełnionej miłości oraz "Hamleci" - o fenomenie teatru i aktorstwa, o granicy między życiem i fikcją, między grą i udawaniem gry. Ich reżyserem jest lider praskiej sceny Jan Mikulaszek.

Prezentacja tego czeskiego twórcy ma - w zamyśle kuratorów - pokazać taki nurt i sposób wyrazu teatralnego, którego na polskich scenach brakuje. Drewniak powiedział, że teatr Mikulaszka to rodzaj "nowoczesnej komedii dell'arte", która łamie stereotypowe wyobrażenia o czeskim teatrze jako lekkim, śmiesznymi i płytkim. - Czeski teatr w wykonaniu Mikulaszka jest inny. Mikulaszek jest owszem żartobliwy, lekki, ale pod tym wszystkim jest potworne ostrze ironii i potworna gorycz. Te spektakle rodzą się z przerażenia XX i XXI wiekiem - powiedział Drewniak.

Podczas Konfrontacji widzowie będą też mogli zobaczyć trzy przedstawienia teatru Komuna Warszawa - uznawanego za jeden z najciekawszych alternatywnych teatrów w kraju, a także najnowszy spektakl Teatru Ósmego Dnia "Paragraf 196 KK (ćwiczenia z terroru)". Swoje prace warsztatowe zaprezentują również studenci reżyserii z krakowskiej i warszawskiej akademii teatralnej.

Konfrontacje Teatralne w Lublinie potrwają do 14 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji