Artykuły

Zabierz dziecko do teatru i dołącz do tych, którzy szukają prawdy

"Książę i prawda" Jean-Claude'a Carriere w reż. Bogusława Kierca w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Pisze Małgorzata Korczyńska w Nowej Trybunie Opolskiej.

Sztuką "Książę i prawda" Opolski Teatr Lalki i Aktora otworzył w sobotę nowy sezon artystyczny. Tekst cenionego francuskiego dramaturga i scenarzysty wyreżyserował Bogusław Kierc.

Ten wybitny twórca polskiego teatru lalkowego zaprasza widzów na spektakl, który nie tylko bawi (choć zabawnych momentów w nim nie brakuje) i jest nie tylko baśnią, choć fabułę ma baśniową. Oto Książę (Jakub Kowalczyk) zakochuje się od pierwszego wejrzenia w córce wieśniaka i chce ją natychmiast pojąć za żonę. Na drodze do szczęścia staje jednak ojciec wybranki. Stawia warunek: rękę córki odda kawalerowi dopiero wtedy, gdy ten znajdzie prawdę. Książę przyjmuje wyzwanie. W towarzystwie Gawędziarza wyrusza na poszukiwania. Zadanie okazuje się jednak znacznie trudniejsze niż Książę się spodziewał. Podczas długiej, naszpikowanej przygodami wyprawy, przekonuje się, że świat nie zawsze jest taki, jak się nam wydaje. To, co dla jednych jest prawdziwe, dla innych będzie kłamstwem, iluzją, ułudą... Kończy się baśń, a zaczynają filozoficzne rozważania.

W próbach do "Księcia i prawdy" uczestniczyła, zaproszona przez reżysera, grupka dzieci. Bogusław Kierc z nimi rozmawiał i uważnie słuchał. Chciał się dowiedzieć, co dla nich oznacza słowo prawda, jak je odczytują, z czym kojarzą. Tak powstawał spektakl, który prowokuje, inspiruje, nakłania do rozmowy dziecka z dorosłym (przedstawienie adresowane jest do widzów od lat 9). Czym jest prawda, jak i gdzie jej szukać, czy można znaleźć jedną, niepodważalną? Co jest jawą, a co snem? Czy bardziej prawdziwa jest lalka, czy aktor, który ją prowadzi, wprawia w ruch? - te pytania pozostają otwarte. "Książę i prawda" nie odpowiada na niejednoznacznie, nie rozwiewa wątpliwości. Zachęca do szukania własnej drogi. Teatr jest od zadawania pytań, a nie od dawania prostych odpowiedzi -przypominają nam twórcy opolskiego przedstawienia. Czystego, ascetycznego w formie (brawa dla scenografki Beaty Tomczyk), wieloznacznego, uniwersalnego w treści. Warto dołączyć do tych, którzy szukają prawdy.

Jean-Claude Carriere "Książę i prawda". Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki. Premiera 15 września 2018.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji