Artykuły

Warszawa. 6. Warszawski Festiwal Kultury bez Barier - od 28 września

Ponad 250 wydarzeń w 17 polskich miastach znalazło się w programie 6. Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier, który odbywać się będzie w dniach 28 września - 7 października i 12-14 października. Hasło imprezy to: "Możesz!".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, wicedyrektor Teatru Studio Aldona Machnowska-Góra przypomniała, że ideą festiwalu jest udostępnianie kultury osobom z niepełnosprawnościami i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby tej grupy. - Choć słowo "festiwal" wskazuje, że to projekt czasowy, to tak nie jest. W Warszawie, w Teatrze Studio, ale też w wielu innych miejscach, pomysł udostępniania kultury jest czymś stałym, bez czego kultura w Warszawie nie może istnieć i to niezwykle ważne, że udało się do tego doprowadzić. Oprócz tej idei jest też ciągłe staranie i walka, żeby teatry, instytucje, kina, domy kultury były dostępne w całości dla osób z trudnościami w poruszaniu się i dostępach do oferty kulturalnej - powiedziała Machnowska-Góra.

Dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski zwrócił uwagę, że udostępnianie kultury "wiąże się z różnymi inwestycjami". - To rzeczywiście stało się bieżącą praktyką, ciągłą pracą, która się odbywa w warszawskich instytucjach kultury. Pamiętam, że w pierwszej edycji zaangażowanych było 20 instytucji. Dzisiaj mamy ich prawie 80. W pierwszej edycji festiwalu mieliśmy ok. 1 tys. osób, które z niego czynnie skorzystały. W roku ubiegłym to było blisko 5 tys. ludzi - zaznaczył.

Jak dodał, osoby niepełnosprawne to "jedna z najlepszych widowni". - To widownia, która oczekuje wydarzeń, przychodzi na nie bardzo często, świetnie przygotowana, która jest prawdziwie zainteresowana głębokim uczestnictwem. To bardzo wdzięczna publiczność, która chętnie zostaje, by rozmawiać z twórcami i artystami o tych pracach. To widać gołym okiem i myślę, że to jest wspaniałe wynagrodzenie za trud przygotowania wydarzeń kulturalnych - stwierdził Thun-Janowski.

Prezes Fundacji Kultury Bez Barier Anna Żórawska poinformowała, że w tym roku po raz pierwszy oferta festiwalu była tak szeroko konsultowana z osobami z niepełnosprawnościami. - Miałam przyjemność pracować z wyjątkowymi ludźmi, z osobami głuchymi, niedowidzącymi i słabo słyszącymi, a także współpracować z licznymi organizacjami. Oni wszyscy nam podpowiadają, wręcz tworzą wydarzenia kulturalne na festiwalu. Taki będzie m.in. Kulturalny Dzień Głuchych, który odbędzie się 30 września. Ten dzień stworzyły osoby głuche. Serdecznie państwa zapraszam do Kina Elektronik - podsumowała.

W ramach Coolturalnego Dnia Głuchych w stołecznym Kinie Elektronik odbędą się pokazy filmów z napisami dla niesłyszących o tłumaczeniem na polski język migowy oraz warsztaty. W stołecznym programie Festiwalu Kultura bez Barier znalazły się także m.in. pokazy spektakli, swingowa potańcówka z instruktorami tańca oraz wycieczki po siedzibach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Nowościami w tegorocznej edycji imprezy będą m.in. warsztaty z kodowania przygotowane we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, gra miejska "Co jest zabytkiem?", organizowana przez Muzeum Warszawy, a także Maraton Grozy w kinie Elektronik. Organizatorzy zapraszają do Elektronika także na premierę teledysku "Pół kroku stąd", w którym wzięły udział głuche dzieci.

Organizatorami festiwalu są: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd m.st. Warszawa, Studio teatrgaleria, a także Bemowskie Centrum Kultury i Disney Polska.

Festiwal objęli honorowym patronatem: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Więcej informacji o imprezie można uzyskać na stronie: www.wtkbb.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji