Artykuły

Bytom. Trzy Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury dla Opery Śląskiej

Bassem Akiki , Ewa Majcherczyk i Sławomir Naborczyk, odebrali 17 września w Warszawie, XII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. To sukces artystów związanych z Operą Śląską.

Artyści zostali wyróżnieni aż w trzech w kategoriach: Najlepszy dyrygent , Najlepsza śpiewaczka operowa i Najlepszy debiut (śpiewaka).

Nie mogło być piękniejszej niespodzianki na otwarcie bytomskiego teatru po letniej przerwie. Inauguracja 74. sezonu w Operze Śląskiej odbyła się zaledwie dzień wcześniej.

Teatralne Nagrody Muzyczne przyznawane są przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie. Gala wręczenia odbyła się w Sali Wielkiej (Balowej) Zamku Królewskiego. Laureatów wszystkich kategorii XII Teatralnych Nagród Muzycznych wyłoniła kapituła, w skład której weszli najznamienitsi eksperci specjalizujący się w dziedzinach nagradzanych podczas konkursu: Izabela Kłosińska, Danuta Renz, Marek Chowaniec, Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski, Adam Sztaba oraz Krystyna Mazurówna. Dodatkowo Janusz Józefowicz został powołany przez kapitułę jako ekspert w dziedzinie musicalu. Kapitule przewodniczyła Iwona Wujastyk, będąca zarazem dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury, który jest organizatorem konkursu.

W ramach 18. kategorii nagrodzeni zostali twórcy i artyści z różnych dziedzin sztuki, składających się na działalność teatrów muzycznych

W kategorii Najlepszy dyrygent, nagrodę odebrał Bassem Akiki. Dyrektor artystyczny Opery Śląskiej został doceniony za kierownictwo muzyczne w operze "Romeo i Julia" Charles'a Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. Rolą Julii w tym spektaklu, tytuł Najlepszej śpiewaczki operowej zdobyła Ewa Majcherczyk. Natomiast Sławomira Naborczyka wyróżniono w kategorii Najlepszy debiut za kreację Edwina w "Księżniczce czardasza" Emmericha Kálmána, (reżyseria Pia Partum).

- Teatralne Nagrody Muzyczne są nie tylko uhonorowaniem najlepszych twórców i artystów teatrów muzycznych ale są one również drogowskazem dla publiczności, rekomendacją tego, co warto zobaczyć w najbliższym sezonie- powiedziała Iwona Wujastyk z Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Zatem także w tym sezonie będzie można zobaczyć produkcję, za udział w której doceniono artystów Opery Śląskiej . Już 21, 23 i 25 września w repertuarze "Romeo i Julia". Warto wspomnieć, że ta właśnie opera, święciła triumfy w marcu tego roku. Zdobyła Nagrodę Teatralną Województwa Śląskiego Złotą Maskę w trzech kategoriach: Przedstawienie Roku 2017, rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta (Romeo) i za scenografię dla Luigiego Scoglio.

Wśród laureatów XII Teatralnych Nagród Muzycznych znalazł się także Robert Bondara, który zdobył tytuł dla Najlepszego scenografa i Najlepszego reżysera. Doceniono go za produkcje Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ale jest też reżyserem i choreografem spektaklu baletowego Opery Śląskiej, "Szeherezada/Medea" . Spektakl można zobaczyć 30 września oraz 28 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji