Artykuły

Poznań. Koncert inaugurujący sezon w Teatrze Wielkim

Jeszcze wybrzmiewa w naszych uszach okrzyk maestro Esswooda "Viva la Musica", uniesieni jego mocą zapraszamy na koncert inaugurujący sezon 2018/2019, który odbędzie się 29 września o godz. 19 - informuje Teatr Wielki w Poznaniu.

Podczas koncertu usłyszymy kilkanaście utworów operowych z dzieł takich jak: "Halka" i "Paria" Moniuszki, "Śpiewacy norymberscy" Wagnera, "Legenda Bałtyku" Nowowiejskiego, "Napój miłosny" Donizettiego czy "Faust" Gounoda. To zestaw, który wprawia w zachwyt.

Będzie to pierwsza okazja, żeby rzucić uchem w przyszłość - usłyszeć fragmenty nadchodzących premier: "Parii", która uświetni 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki oraz "Fausta" reżyserowanego przez nagrodzoną European Opera-directing Prize Karolina Sofulak.

Tego wieczora powrócimy też do znakomicie przyjętych spektakli.

"Legenda Bałtyku", czyli triumfatorka XII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Doceniona została jako najlepszy spektakl, za najlepszą reżyserię nagrodzono Roberta Bondarę, a w kategorii "pozostałe formy taneczne" występującą w nim Julię Korbańską.

Interpretacją dzieła Wagnera, którą przygotował dla nas Michael Sturm, zachwycił się w "Opernwelt" Volker Tarnow: "Do stu piorunów! Jedynie ten człowiek wystarczyłby, by pierwsza od prawie stu lat inscenizacja "Śpiewaków norymberskich" odniosła wielki sukces."

Usłyszymy Agnieszkę Adamczak, Monikę Mych-Nowicką, Magdalenę Nowacką, Magdalenę Wilczyńską-Goś, Jaromira Trafankowskiego, Damiana Konieczka, Rafała Korpika. Całość poprowadzi Gabriel Chmura. Do tego czekają nas występy baletu w utworach z "Halki" i "Fausta".

Bilety na: www.bilety.opera.poznan.pl lub w kasie teatru od godz. 13:00

Pełny repertuar i obsada: www.opera.poznan.pl/pl/koncert-inaugurujacy-sezon-2018-2019

***

GABRIEL CHMURA (na zdjęciu)

Urodził się we Wrocławiu, a dorastał w Izraelu, gdzie ukończył studia na Akademii Muzycznej w Tel Avivie z dyplomami z kompozycji, fortepianu i dyrygentury. Studia dyrygenckie kontynuował u Pierra Dervaux (Paryż), Hansa Swarowsky'ego (Wiedeń) Franco Ferrary (Siena).

W 1971 roku został laureatem I nagrody w Konkursie Herberta von Karajana, a także otrzymał Złoty Medal w Konkursie Cantelli (Mediolan). W 2012 został uhonorowany Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jan Kiepury w kategorii "najlepszy dyrygent". W roku 2013 Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznała mu tytuł Doktora Honoris Causa, honorując twórczy wkład i szczególne zasługi dla rozwoju sztuki muzycznej, życia artystycznego oraz promocji muzyki polskiej. W czerwcu 2017 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis".

Pracował jako dyrektor muzyczny w Theater Aachen, Bochumer Philharmonic, National Arts Centre Orchestra w Ottawie (z którą odbył tournée w Ameryce Północnej, występując m. in. w Carnegie Hall) i w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Zadebiutował w 1974 spektaklem Otello G. Verdiego w Operze w Monachium. Później prowadził opery: Samson i Dalila C. Saint-Saënsa (Barcelona), Werther J. Masseneta (Opera Paryska) i Złoty kogucik N. Rimskego-Korsakowa (Théâtre du Châtelet). Do najważniejszych realizacji zalicza opery Mieczysława Weinberga Pasażerka (Warszawa) i Portret (Nancy), obydwie w reżyserii Davida Poutney'a oraz Lady Makbet mceńskiego powiatu D. Szostakowicza i Parsifal R. Wagnera (obie Teatr Wielki w Poznaniu).

Artysta nagrywał z London Symphony dla wytwórni DGG oraz z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Monachium dla CBS. Nagrania symfonii Haydna z National Arts Centre Orchestra dla CBS, zostały uznane za "Best Choice" przez American Record Guide. Gabriel Chmura popularyzuje za granicą twórczość polskich kompozytorów. Wielkim sukcesem okazało się nagranie płyt z utworami Mieczysława Wajnberga, dla wytwórnią Chandos. W roku 2018 objął kierownictwo nad operą Richarda Wagnera "Śpiewacy norymberscy" (Teatr Wielki w Poznaniu). Opera została zaprezentowana w Polsce pierwszy raz od ponad stu lat, dzięki czemu poznańska realizacja zyskała międzynarodowy rozgłos.

Od 2015 roku Gabriel Chmura jest pierwszym gościnnym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej, a od sezonu 2012/2013 pełni obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji