Artykuły

Poznań. Dorota Masłowska w winiarni "Pod Czarnym Kotem"

Niespożyta energia językowa, która pozwala autorce w sposób niezwykle sugestywny obnażać mankamenty ponowoczesnego świata - tymi słowami można scharakteryzować pisarstwo Doroty Masłowskiej, która w czwartek, 4 października, zagości w winiarni "Pod Czarnym Kotem".

Spotkanie z autorką bestsellerowych powieści i dramatów, kąśliwych felietonów i prześmiewczych piosenek poprowadzą przedstawiciele księgarni Bookowski.

Masłowska (ur. w 1983 roku), okrzyknięta jedną z najbardziej wyrazistych postaci młodej polskiej prozy, debiutowała w wieku 17 lat w konkursie Dzienniki Polek organizowanym przez "Twój Styl". Dwa lata później została zwyciężczynią VII edycji konkursu poetyckiego O Złote Pióro Sopotu. Rok 2002 okazał się przełomowym w jej karierze, ponieważ wtedy światło dzienne ujrzała słynna "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" wydana nakładem Lampy i Iskry Bożej. Książka nagrodzona została Paszportem Polityki i zakwalifikowała się do finału Nagrody Literackiej Nike 2003. Druga powieść Masłowskiej, "Paw królowej", potwierdziła talent autorki do wnikliwej obserwacji rzeczywistości i ujmowania jej w oryginalne formy artystyczne. Stylizowane na piosenkę hip-hopową dzieło zapewniło Masłowskiej Literacką Nagrodę Nike 2006.

W następnych latach premiery doczekały się dramaty Masłowskiej pt. "Dwoje biednych Rumunów mówiących po Polsku" (2006) oraz "Między nami dobrze jest" (2008). W 2012 roku ukazała się trzecia powieść pisarki, "Kochanie, zabiłam nasze koty", w 2014 roku następna - "Jak zostałam wiedźmą: opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci". W tym samym roku ukazał się także album muzyczny Masłowskiej występującej pod pseudonimem artystycznym Mister D. "Społeczeństwo jest niemiłe". Trzy lata później nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został zbiór felietonów pisarki "Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu", nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.

W maju tego roku na półki księgarni trafiła najnowsza książka Doroty Masłowskiej, "Inni ludzie". Utwór ten, będący gatunkową hybrydą, zanurzony w kulturze remiksu i obficie czerpiący z rozmaitych konwencji literackich i popkulturowych, stanowi kolejną intrygującą diagnozę społeczeństwa miejskiego w realiach postmodernizmu. Bohaterem "Innych ludzi" jest przede wszystkim język - zrytmizowana proza przywodząca na myśl bliską Masłowskiej estetykę hip-hopową, język wywodzący się z różnych warstw społecznych, jednocześnie prosty i dosadny, jak i literacki, odsłaniający niezwykłe wyczucie artystyczne autorki.

"Powieść Masłowskiej to trochę raperski musical, trochę uliczna ballada, prawie gotowy spektakl teatralny. O Polsce, w której nie ma nic, nie ma nikogo, więzi wszystkie przecięte" - pisał dla "Gazety Wyborczej" profesor Przemysław Czapliński. Z kolei na łamach "Polityki" Justyna Sobolewska zauważała: "Nowa książka Doroty Masłowskiej - udana tragifarsa, rapowa operetka - mówi wszystko, czego nie chcemy słyszeć".

***

spotkanie z Dorotą Masłowską

4.10, g. 20

Winiarnia "Pod Czarnym Kotem"

wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji