Artykuły

Warszawa. Premiera spektaklu "Nietota" w Teatrze Powszechnym

- "Nietota" to wspólna podróż duchowa, w której widzowie mogą zanurzyć się w rzeczywistość wirtualną - powiedział PAP reżyser spektaklu Krzysztof Garbaczewski. Premiera przedstawienia na motywach powieści Tadeusza Micińskiego odbędzie się w sobotę w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Jak powiedział Garbaczewski, mistyczny utwór Micińskiego o wędrówce przez Tatry "zawiera pewien rodzaj wyobraźni i szaleństwa". - To absolutnie fascynujący materiał, z którym, jak sądzę, zostaniemy na dłużej. W tej instalacji odbywamy podróż duchową po tekście "Nietoty". Powieść stanowi dla nas instrukcję, dzięki której widz może zanurzyć się w rzeczywistość wirtualną i doświadczyć niezwykłego świata. Wybraliśmy wątki transgresyjne, z których Miciński buduje spirytystyczny obraz Tatr i łączy je z duchowością Dalekiego Wschodu. On tę duchowość wypełnia różnymi wpływami, tworząc mozaikę ducha polskiego, który dzisiaj, w czasach sporów, jest wciąż niezwykle świeży - wyjaśnił.

Zdaniem reżysera wykorzystanie technologii VR w teatrze "zapewnia olbrzymie możliwości". - My tutaj jako jedni z pierwszych na świecie organizujemy tego rodzaju doświadczenia kolektywne. Dzięki technologii VR otrzymujemy wiele niezwykle inspirujących danych, ponieważ każdy uczestnik jest zaproszony do wspólnej podróży i dołącza do spektaklu jako aktor. To jest fascynujące przesunięcie. Ludzi, którzy dołączają, można obserwować i wtedy spektakl zmienia charakter na bardziej komediowy. Tych obszarów, które otwierają teatr na nowy język i doświadczenia, jest bardzo wiele. Natomiast problemem jest to, że VR wciąż pozostaje technologią dość drogą, dlatego organizujemy te spotkania w małym gronie widzów - zaznaczył Garbaczewski.

Reżyser poinformował, że "Nietota" dołączy do stałego repertuaru Teatru Powszechnego. - Nasz kolektyw Dream Adoption Society znajduje dom w Teatrze Powszechnym. Chcemy wprowadzić tutaj więcej działań z pogranicza teatru i nowych technologii, z dziedziny sztuk cyfrowych - stwierdził.

Aktorka Magdalena Koleśnik podkreśliła, że spektakl utrzymany jest w "szalonym, abstrakcyjnym, nieco mrocznym klimacie". - "Nietota" to dziwny tatrzański lot, w którym łączymy utwór Micińskiego, odjechane pomysły Krzysztofa Garbaczewskiego i muzykę Janka Duszyńskiego z inwencją twórczą całego zespołu. Przy czym każdy z wymienionych elementów jest równorzędny - powiedziała.

Według Koleśnik, współpraca z Garbaczewskim jest szczególna. - On za każdym ma konkretną ideę, pomysł, jest zanurzony w literaturze. Zawsze wytrąca mnie jako aktorkę z codziennych spraw i włącza w swój odjechany świat. Dzięki temu łatwiej mi puścić wodze fantazji i robić coś artystycznie interesującego, bo nie jest to zwyczajne tylko stanowi wariację na jakiś temat. Jednocześnie Krzysztof w całym swoim wariactwie jest bardzo przygotowany - wyjaśniła.

Na scenie, poza Koleśnik, zobaczymy m.in. Karolinę Adamczyk, Aleksandrę Bożek, Oskara Stoczyńskiego, Juliana Świeżewskiego i Julię Wyszyńską oraz artystów VR, wśród nich Martę Nawrot, Macieja Gniadego, Mateusza Świderskiego i Jagodę Wójtowicz. Gościnnie wystąpi Iza Szostak, która przygotowała choreografię do spektaklu. Producentem "Nietoty" jest Wojtek Markowski (Dream Adoption Society), reżyserem światła - Piotr Pieczyński. Za kostiumy odpowiada Marcin Kosakowski.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 6 października o godz. 17.00, 19.00 i 21.00 w stołecznym Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Huebnera. Kolejne przedstawienia odbędą się w niedzielę 7 października o godz. 16.00, 18.00 i 20.00.

Krzysztof Garbaczewski (ur. 1983 r. w Białymstoku) jest reżyserem, scenografem, autorem adaptacji i przedstawień interdyscyplinarnych - autorem m.in. "Kronosu" i "Burzy" (Teatr Polski we Wrocławiu), "Hamleta" (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), "Roberta Robura" (TR Warszawa). Ukończył Wydział Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Był wyróżniany m.in. za najlepszą scenografię do "Odysei" podczas III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia oraz Grand Prix za "Iwonę, księżniczkę Burgunda" na 38. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Otrzymał także Paszport Polityki 2011 w kategorii Teatr za "Życie seksualne dzikich" w Nowym Teatrze w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji