Artykuły

Moda na Mozarta

Obchodzony właśnie Rok Mozartowski sprawił, że zapanowała swoista moda nie tylko na nowe inscenizacje dzieł scenicznych, lecz także na nagrania dzieł geniusza z Salzburga. Jednocześnie na rynku księgarskim pojawiło się wiele zupełnie u nas nieznanych książek jemu poświęconych.

Niemal każdy znany i ceniony muzyk bierze sobie za punkt honoru dołożyć swoją cegiełkę do obchodów 250. rocznicy urodzin tego znakomitego kompozytora.

Już przełom roku przyniósł interesujące nagrania sonat fortepianowych dokonane przez Mikhaila Pletniewa oraz kwartetów fortepianowych firmowanych przez ceniony "Fauré Quartett". Z kolei Wilhelm Bruns i Quadrigo Quartett nagrali koncerty na róg i orkiestrę (KV 417, 447, 495) oraz kwintet waltorniowy KV 407. W tym samym czasie wznowiono na DVD legendarne "Wesele Figara" w znakomitej reżyserii Jean-Pierre Ponnelle'a i obsadzie: Dietrich Fisher-Dieskau (Almaviva), Kiri Te Kanawa (Hrabina) i Hermann Prey w partii Figara. Nad całością czuwa znakomity dyrygent Karl Böhm.

Specjalnie z okazji Roku Mozarta znana skrzypaczka Anne-Sophie Mutter nagrała trzy znakomite albumy poświęcone utworom skrzypcowym Mozarta. Pierwszy z nich zawiera pięć koncertów skrzypcowych i symfonię koncertującą, drugi sonaty skrzypcowe, trzeci tria fortepianowe grane wspólnie z André Previnem i Danielem Müller-Schottem. We wspaniale zagranej symfonii koncertującej towarzyszy Mutter znakomity altowiolista Yuri Bashmet. Jeżeli ktoś poszukuje eleganckiego Mozarta granego pięknym dźwiękiem, pełnego radości i prostoty, to powinien bez wahania sięgnąć po te trzy albumy!

Włoski dyrygent Claudio Abbado firmuje najnowsze nagranie "Czarodziejskiego fletu", którego największym atutem jest znakomicie grająca orkiestra prowadzona przez dyrygenta z wielką finezją i znakomicie wyważoną dynamiką. Wiele satysfakcji daje również obsada składająca się w większości z młodych śpiewaków, którzy w kreowanie swoich bohaterów wkładają wiele pasji i ekspresji.

Drugim dziełem operowym, jakie pojawiło się w nowym nagraniu, jest "La clemenza di Tito" (Łaskawość Tytusa). I tutaj gwarantem artystycznego poziomu jest świetny zestaw wykonawców, przede wszystkim znakomity dyrygent Charles Mackerras, uznany specjalista od tego typu muzyki. W obsadzie są między innymi: Magdalena Kożena (Sesto), Hillevi Martinpello (Vitellia) i Tainer Trost (Tito).

Pozostając przy nagraniach dzieł operowych Mozarta, nie można przeoczyć wydanego przed kilku tygodniami na DVD "Don Giovanniego" z polskim śpiewakiem Wojciechem Drabowiczem w partii tytułowej. Rejestracji dokonano w 2002 r. w Gran Teatro del Liceu w Barcelonie. Dyryguje Bertrand de Billy.

Warto też wspomnieć o 40-płytowym albumie wydanym przez Amado Classics. Zawarto w nim całe bogactwo mozartowskiej muzyki kameralnej, symfonicznej i koncertów solowych. Są też fragmenty najbardziej popularnych oper.

W księgarniach pojawiły się również ostatnio trzy, nowe u nas, przekłady książek poświęconych życiu Mozarta: Petera Dempfa "Powieść o Mozarcie", Siegfrieda Obermeira "Kobiety i muzyka. Dwie miłości Mozarta" oraz Norberta Eliasa "Mozart. Portret geniusza". Pierwszą z nich można sobie darować - powielając stereotypy, nie wnosi nic nowego do znanego obrazu kompozytora pokazanego przez Milosa Formana w filmie "Amadeusz". Pozostałe dwie dają interesujący obraz zmagań geniusza z samym sobą i swoim talentem oraz epoką, w której żył.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji