Artykuły

Gdańsk. Tydzień Chiński od piątku w Teatrze Szekspirowskim

Cztery spektakle, w tym Kunqu, jedna z najstarszych form opery chińskiej, wystawy i projekcje filmów tworzą główne punkty programu Tygodnia Chińskiego, który rozpocznie się w piątek w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W Gdańsku wystąpi 80 artystów z Chin.

Program imprezy jest bardzo bogaty. Widzowie będą mogli zobaczyć operę chińską, spektakl lalkowy, filmy i wystawy. Publiczność zobaczy kulturę chińską tradycyjną i nowoczesną, dla dorosłych i dla dzieci. Tydzień Chiński został zorganizowany po pierwszy w historii kontaktów polsko-chińskich" - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w siedzibie GTS Konsul Generalna Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku Liu Yuanyuan.

Jedną z największych atrakcji Tygodnia Chińskiego będzie przedstawienie opery Kunqu "Ja Hamlet", w którym wystąpi Zhang Jun. Aktor zagra cztery role: Hamleta, Ofelii, Ducha ojca oraz grabarza. Zhang Jun w 2011 r. otrzymał tytuł Artysta dla Pokoju UNESCO. Spektakl wyreżyserował natomiast jeden z najsłynniejszych chińskich twórców operowych Lee Hsiao-pin.

Opera Kunqu to jedna z najstarszych form opery chińskiej, jaka dotrwała do naszych czasów. W 2001 r. została ogłoszona Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

W Miejskim Teatrze Miniatura z przedstawieniem "Magia lalek" (na zdjęciu) wystąpi chiński teatr lalkowy z Szanghaju, założony w 1960 r. Na spektakl "Magia lalek" złożą się cztery opowieści: "Odźwierny", "Szmatki", "Ropucha i gęsi" oraz "Taniec czerwonego jedwabiu", zrealizowane w różnych formach teatru lalek - pacynka, marionetka, teatr cieni i kukiełka.

Spektakl "Biały Wąż" opowiadający w nowoczesny sposób tradycyjną legendę Dynastii Tang (618 n.e.) przedstawi Centrum Sztuk Dramatycznych z Szanghaju. Kolejna propozycja teatralna podczas Tygodnia Chińskiego to "Wieczór Trzech Króli" autorstwa Szkoły Tańca z Szanghaju.

Pozateatralne wydarzenia to wystawa fotograficzna "Wiosna w rozkwicie, jesienne zbiory". Na prawie 80 zdjęciach obejrzeć można dynamikę zmian miasta Szanghaj w trakcie 40-letniej historii chińskich reform. Obecnie jest to najbogatsze i najludniejsze miasto Republiki Ludowej Chin.

W siedzibie Akademii Sztuk Pięknych będzie też okazja zobaczyć wystawę komiksu "Gdzie zaczyna się marzenie: Stworzenie Świata". Powstałe w 2016 r. prace odnoszą się do mitów związanych z powstaniem chińskiej cywilizacji.

Podczas Tygodnia Chińskiego pokazanych zostanie także sześć filmów fabularnych z Chin powstałych między rokiem 1991 a 2015.

Tydzień Chiński, organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski we współpracy z władzami Szanghaju, potrwa do 21 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji