Artykuły

Warszawa. Wernisaż wystawy fotograficznej "Basiu, zatańczymy..."

Z okazji 100-lecia ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie wraz z ZASP-em, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Polskim Baletem Narodowym oraz Fotografią UW zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej "Basiu, zatańczymy...", poświęconej jednemu z najważniejszych duetów polskiego baletu - primabalerinie Barbarze Bittnerównie oraz soliście baletu i choreografowi Witoldowi Grucy. Otwarcie wystawy odbędzie się 30 października w Centrum Sztuki Tańca w Domu Kultury Kadr.

Jak podkreśla Kurator wystawy Piotr Janowczyk. - Na wystawę składać się będzie około stu oryginalnych, czarno-białych fotografii ze zbiorów Barbary Bittnerówny oraz zdjęć pozyskanych z Instytutu Teatralnego, a także od prywatnych właścicieli. Oprócz materiałów archiwalnych, sięgających początków kariery tancerzy, będzie też okazja zetknąć się z wybitną powojenną, polską fotografią sceniczno-baletową autorstwa m.in. Edwarda Hartwiga czy Ireny Jarosińskiej. Jest to nie lada gratka zarówno dla miłośników tańca, jak i wszystkich zainteresowanych tradycyjną, czarno-białą fotografią. Prawdziwe "must see" dla amatorów analogowego, tradycyjnego warsztatu fotografa sprzed 50 lat.

Tylko podczas wernisażu zaprezentowana zostanie specjalna, multimedialna część ekspozycji. Ponadto dzień otwarcia wystawy stanie się okazją do przypomnienia postaci tych wybitnych artystów przez zaproszonych do udziału w wystawie tancerzy Polskiego Baletu Narodowego: pierwsze solistki - Martę Fiedler i Dominikę Krysztoforską oraz tancerza i choreografa Roberta Bondarę.

Wernisaż odbędzie się w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Domu Kultury Kadr, który współfinansuje m.st. Warszawa. Wystawa czynna będzie do 30 listopada.

WYSTAWA

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA - "BASIU, ZATAŃCZYMY..."

Wernisaż 30.10./ godz. 19.00

Wystawa 31.10 - 30.11./ godz. 9.00-21.00

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, DKKadr, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa

Poczęstunek podczas wernisażu zapewnia Restauracja FRIDA.

WSTĘP WOLNY (Projekt współfinansuje m.st. Warszawa)

Kurator: Piotr Janowczyk

Materiały multimedialne: Paulina Komarowa

Kwerenda archiwaliów: Katarzyna Pruszkiewicz

Organizatorzy: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji / Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego / Dom Kultury Kadr / Fundacja Artystyczna PERFORM / Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA'

Partnerzy: Dom Kultury Kadr / Polski Balet Narodowy / Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego / Fotografia UW

***

BARBARA BITTNERÓWNA / 1924-2018

Barbara Bittner-Finze urodziła się 4 września 1924 roku we Lwowie. Pierwsze prywatne lekcje tańca pobierała u prof. Stanisława Faliszewskiego. W wieku 11 lat brała udział w spektaklach lwowskiego Teatru Wielkiego. W 1938 r. wraz z matką oraz rodzeństwem przeniosła się do Warszawy, gdzie rozpoczęła naukę w prywatnych szkołach tańca Zygmunta Dąbrowskiego oraz Zofii Pflanc-Dróbeckiej. W trakcie II wojny światowej tańczyła w prywatnych teatrzykach warszawskich. Została wywieziona na przymusowe roboty do Gablonz (Jablonec nad Nysą) w Czechach. Po wojnie trafiła do czeskiej Pragi, gdzie występowała na tamtejszych estradach. Następnie wróciła do Polski i w latach 1946-49 była primabaleriną Opery Poznańskiej, w latach 1949-51 Opery Śląskiej w Bytomiu, od roku 1951-56 Opery Warszawskiej, a w latach 1960-63 występowała w Teatrze Małych Form "Arabeska". W 1965 została gwiazdą baletu Operetki Warszawskiej. Jej ostatni występ na scenie odbył się tam w roku 1978. Miała wtedy 54 lata. Jej partnerami scenicznymi byli m.in. Bronisław Kropidłowski, Jerzy Kapliński, Stanisław Szymański, Wojciech Wiesiołłowski oraz Witold Gruca, z którym tworzyli słynny tzw. "duet estradowy". Była niezapomnianą odtwórczynią roli Julii w balecie "Romeo i Julia" Sergieja Prokofiewa w choreografii Jerzego Gogóła, a także innych partii klasycznych i współczesnych. W 2004 r. ukazała się książka autobiograficzna pt.:"Nie tylko o tańcu". Ostatnie lata swojego życia spędziła w Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie. Żyła 93 lata. Odeszła 5 kwietnia 2018 r.

WITOLD GRUCA

Urodził się w 1927 w Krakowie, a zmarł 11 lipca 2009 w Konstancinie-Jeziornej. Ceniony solista baletu i choreograf. Uczył się tańca w latach 1941-1948 w Krakowie. Był tancerzem i aktorem w sezonie 1946-1947 w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu, w roku 1948 tancerzem Opery Wrocławskiej, w latach 1949-1951 Opery Poznańskiej, w latach 1952-1956 Opery Warszawskiej. Występował w latach 1956-1961 w duecie z Barbarą Bittnerówną. W roku 1961 powrócił do Opery Warszawskiej. W sezonie 1967/68 pełnił funkcję kierownika baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Był jednym z najważniejszych choreografów polskich okresu powojennego, twórcą wielu baletów w repertuarze Teatru Wielkiego. Realizował też tańce i sceny baletowe do wielu przedstawień dramatycznych, operowych i estradowych, programów telewizyjnych i filmów. Laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Vercelli we Włoszech oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia. Został również odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1983).

***

Kurator wystawy: PIOTR JANOWCZYK

Plastyk i historyk sztuki. Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Ilustracji w WSISiZ. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Gościnnie prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w TOKFM. Autor ponad 30. wielkoformatowych murali portretowych wykonanych w Polsce i w Europie. W tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie realizując projekt "Street Art Summer". Reżyser krótkich form filmowych i animowanych, w których zgłębia zagadnienia sekwencyjnego ruchu. Mówca TEDx 2017.

***

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM oraz Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers

Projekt CST współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B'cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja "Myśl w Ciele" / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca "Eferte" / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie "Akademia Umiejętności Społecznych"/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa.

***

Na zdjęciu: plakat zawiera kadr z filmu "Ten którego kocham" wg G. Gershwina, reż. Władysław Forbert, 1957 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji