Artykuły

Gdańsk. Trwa Tydzień Chiński u Szekspira

Pokazy filmowe, spotkania, wystawy, warsztaty i teatr - wszystko to czekać będzie w Gdańsku na pasjonatów egzotycznej, dalekiej, fascynującej kultury. Tydzień Chiński rozpoczął się w piątek i potrwa do niedzieli (21 października).

Cykl Teatry Europy jest organizowany w Teatrze Szekspirowskim od 2014 roku. Rokrocznie do Gdańska ściągają ciekawe spektakle z różnych państw Starego Kontynentu. Ale od pewnego czasu formuła zdaje się nieco poszerzać i ewoluuje w kierunku Teatrów Świata. Tydzień Chiński jest na to najlepszym dowodem.

Sztuka Dalekiego Wschodu zawitała nad polskie morze w połowie października. Program imprezy jest szeroki, całość potrwa dziesięć dni (12-21 października), w trakcie których widzowie będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z chińskim teatrem, ale też tamtejszymi zwyczajami, tradycjami, kinematografią. W sieni Instytutu Kultury Miejskiej odbędą się pokazy m.in. "Dotyku grzechu" (17 października), "Młodzieńczego stylu" (18 października), "Miss Granny" (18 października), "Tharlo" (19 października) i "Nawet góry przeminą" (20 października).

We wtorek i środę (16 i 17 października) kolejne doznania teatralne. "Wieczór trzech króli" [na zdjęciu], spektakl taneczny, który wywoła refleksję i postawi publiczność przed pytaniami o najważniejsze kwestie: miłość, związki międzyludzkie, porozumienie. W czwartek (18 października) odbędzie się z kolei wernisaż wystawy "Chiński mit". - Prace zgromadzone na wystawie odnoszą się do mitów na temat powstawania chińskiej cywilizacji. Są to przekazy zarówno graficzne, jak i pisemne. Zbiór legend o powstaniu Państwa Środka jest jednym z ważniejszych projektów kulturalnych Szanghaju - opowiadają twórcy projektu.

Tydzień tematyczny zakończy się w weekend (20-21 października) pokazami spektaklu "Biały wąż". Sztuka jest inscenizacją tradycyjnej legendy o śmiertelniku i jego niezwykłej miłości - Białym Wężu w kobiecej postaci. Przedstawienie zostało przygotowane przez Centrum Sztuki Dramatycznej z Szanghaju. Artyści przekształcają klasyczną, tragiczną opowieść o miłości, w wyjątkowe wydarzenie artystyczne łączące multimedia, sztukę wizualną i performatywną, muzykę, pieśni, bogatą scenografię i piękne kostiumy.

Co dalej?

Tydzień Chiński to niejedyny pomysł Teatru Szekspirowskiego na nadchodzący sezon. - W przyszłym roku ruszamy z wielkim międzynarodowym projektem "Shaking the Walls", finansowanym w znacznym stopniu przez Unię Europejską. Jest to projekt artystyczny z ważnym komponentem edukacyjnym - opowiada prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Kontynuowany będzie cykl "Teatry Europy". - Mamy nadzieję, że uda nam się przygotować Tydzień Białoruski, razem z Instytutem Teatralnym w Warszawie, i Tydzień Austriacki. Przymierzamy się także do Tygodnia Chorwackiego - dodaje dyrektor teatru.

Latem wróci Festiwal Szekspirowski, w ramach którego w Gdańsku pojawią się spektakle m.in. z Chorwacji, Niemiec i Rosji. Nowością będą inscenizacje sztuk współczesnych Szekspirowi z Polski, Rosji i Chin.

- Szykujemy również ambitny i nowatorski program edukacyjny, ale jego realizacja zależy od tego, czy wygramy konkurs na pozyskanie funduszy norweskich - podsumowuje prof. Jerzy Limon.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji