Artykuły

Toruń-Bydgoszcz. Premiery "Hamleta" i "Wampira"

Teatr im. Wilama Horzycy pracuje nad premierowym "Hamletem", bydgoski Teatr Polski zaprosi na "Wampira", a w Filharmonii Pomorskiej "Wielka Improwizacja" na dwóch aktorów i pianistę.

Szekspirowski dramat z Teatru Horzycy zapowiadany jest prowokacyjnie: "Czy mogę nie być bohaterem? Czy mogę nie być narzędziem zemsty w rękach przodków? Czy mogę "nie być"? Toruński Hamlet stoi w kaplicy pełnej trumien przodków, którzy wołają o pamięć, o zemstę. Być czy nie być? Mścić się czy się nie mścić? Pamiętać czy nie pamiętać? Uszanować świętość czyjej nie uszanować? Zbuntować się czy się nie zbuntować? I jak ocalić siebie?

Hamlet w spektaklu w reżyserii Pawła Paszty jest przedstawiony jako współczesny bohater historii, człowiek żyjący pod ogromną presją. Świadom swojego losu, wadzi się z Bogiem jak Konrad z "Dziadów" (o którym za chwilę). Kłóci się z przodkami, sprzeciwia się swojemu przeznaczeniu. Czy może przeżyć życie w równowadze i pokoju czy też musi rzucić się w zwierzęcą walkę o honor, spełniając oczekiwania innych? Jakich wyborów dokona bohater, dowiemy się już 27 października, (źr. materiały realizatora).

Teatr Polski w Bydgoszczy sięga po twórczość Władysława Reymonta. Dziejący się w XIX-wiecznym Londynie "Wampir" określany jest mianem powieści masońskiej. Jest to w jakimś stopniu autobiograficzny zapis Władysława Reymonta. W postaci Zenona można odnaleźć echa mniej znanych faktów z życia pisarza, m.in. fascynacji spirytyzmem i okultyzmem. Reymont został uznany za medium, a jego nadprzyrodzone zdolności prezentowane były na seansach w Niemczech. W Londynie uczestniczył w spotkaniach założonej przez Helenę Bławatską grupy wyznaniowej - Towarzystwa Teozoficznego, która dała filozoficzne podwaliny pod XX-wieczny nurt New Age. Premiera tego spektaklu 17 listopada, reżyseria: Tomasz Węgorzewski.

Z literaturą wysoką jeszcze się w tym sezonie artystycznym nie żegnamy. Tydzień przed bydgoską premierą, czyli 10 listopada, o godz. 19, na estradzie Filharmonii Pomorskiej z mickiewiczowską "Wielką Improwizacją" wystąpią Jerzy Trela i Piotr Stramowski. Aktorom ma towarzyszyć pianista Bartłomiej Wezner, będzie to bowiem wieczór muzyczno-literacki.

Usłyszymy Fryderyka Chopina: Polonezy A - dur i c -moll op. 40, Nokturn cis - moll, Preludium Des - dur op. 28 nri5 "Deszczowe", Etiudę c - moll op. 10 nr 12 "Rewolucyjną" i I. J. Paderewskiego: Chant d'amour op. 10 nr 2, Sarabandę op. 14 nr 2, Menuet G - dur op. 14 nr 1.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji