Artykuły

Rybnik. Prapremiera "Dracha" w niedzielę

Prapremiera "Dracha" na podstawie powieści Szczepana Twardocha w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka odbędzie się w niedzielę w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku (Śląskie).

To historia śląskiej rodziny osnuta wokół losów dwóch głównych bohaterów - Josefa Magnora - śląskiego górnika i powstańca i jego prawnuka, wziętego architekta Nikodema Gemandera. Dzieli ich ponad 100 lat historii, łączą natomiast więzy krwi, rodowe fatum, specyficzny "dar" autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci spajają wojny i powstania, śmierć, narodziny, miłość, zdrady oraz postać obserwatora i narratora - Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz.

- To bardzo trudne przedsięwzięcie, ale myślę, że efekt adaptacji tej powieści może być interesujący. Powieść jest nielinearna, wielowymiarowa, jest wiele postaci, przeplatające się losy ludzkie. Teatr jest innym medium niż literatura, więc musieliśmy znaleźć ekwiwalent na tę szaloną śląską sagę. Mam nadzieję, że to będzie nieoczywiste, niebanalne przedstawienie - powiedział PAP Robert Talarczyk.

Spektakl jest koprodukcją kierowanego przez niego Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru Ziemi Rybnickiej, pod mecenatem miasta Rybnika. Powstał w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury.

Gościnnie wystąpi Andrzej Mastalerz, a oprócz niego m.in.: Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Mateusz Znaniecki, Grzegorz Przybył, Adam Baumann. - Nasi artyści też w tej historii odnajdują swoje tropy, bo skoro opowiadamy o Śląsku, to każdy ma jakąś historię podobną do tej, jaką ma Szczepan Twardoch, dla którego to jest opowieść w jakiś sposób rodzinna - dodał Robert Talarczyk.

Autorką scenografii jest Katarzyna Borkowska, kostiumów - Magdalena Musiał, za choreografię odpowiada Kaya Kołodziejczyk, a muzykę napisał Piotr Kotas.

Wydany w 2014 r. "Drach" okazał się dużym sukcesem wydawniczym. Akcja toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych, ale jednej geograficznej - na obszarze między Gliwicami a Rybnikiem. Jak mówi Szczepan Twardoch, to dla niego najważniejsza z jego książek.

- Opowiadam w niej moje własne historie - rodzinne, rodzin moich przyjaciół, historie, które są częścią mojej tożsamości, dlatego jest dla mnie najważniejsza, najintymniejsza, jakoś mi najbliższa - powiedział w lutym tego roku w Rybniku. Otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike.

W ubiegłym tygodniu, podczas Śląskich Targów Książki w Katowicach, premierę miało tłumaczenie "Dracha" na język śląski. Ukazało się nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego, które wcześniej wydało polski oryginał. Autorem przekładu jest Grzegorz Kulik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji