Artykuły

Łódź. Spektakle Nowego pod patronatem Programu Niepodległa

Teatr Nowy im. Dejmka z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zaprasza do obejrzenia spektakli, które objęte zostały patronatem Programu Niepodległa.

"Poczekalnia. Kaczmarski/Tymański" (na zdjęciu), reż. Jarosław Wojciechowski - to spektakl muzyczny prezentujący piosenki Jacka Kaczmarskiego w nowych aranżacjach Tymona Tymańskiego i z jego udziałem.

Nowe aranżacje Tymona Tymańskiego wyjmują z szuflady oznaczonej hasłem "Poezja śpiewana" twórczość barda "Solidarności" Jacka Kaczmarskiego i poprzez swoją nową formę przybliżają ją młodszemu pokoleniu oraz tym, którzy niekoniecznie przepadają za pierwotnymi wykonaniami.

POCZEKALNIA to zbiór piosenek Jacka Kaczmarskiego tworzących uniwersalne opowiadanie. Za pomocą języka poety spektakl opisuje postawy, relacje oraz systemy polityczne i ich wpływ na jednostkę. Każda z postaci: Kobieta, Dziewczyna, Mężczyzna, Poeta, Wariat i Barman, posiadają cechy Autora tekstów piosenek. Są one w pewnym sensie alter ego Jacka Kaczmarskiego.

Gramy: 9,10 listopada godz. 19.00 - Duża sala, ul. Więckowskiego 15, 11 listopada godz. 16.00

"Radosław Paczocha" - Kościuszko. Ostatnia bitwa, reż. Iwona Siekierzyńska - spektakl przeznaczony dla widzów w każdym wieku. Jest znakomitą propozycją na rodzinne świętowanie Dnia Niepodległości. Na specjalną uwagę zasługują znakomite kostiumy autorstwa Izabeli Stronias. Muzykę do spektaklu przygotowała Marzena Majcher.

Po przegranej bitwie pod Maciejowicami naczelnik Kościuszko dostaje się ranny do niewoli. Jako jeniec zostaje zakładnikiem polityki rosyjskiego imperium prowadzonej zarówno wobec Polaków jak i pozostałych mocarstw rozbiorowych. Osoba naczelnika powstania staje się kluczowa dla rosyjskich rozgrywek, w ramach których Kościuszko zgadza się na złożenie wiernopoddańczego hołdu carowi Pawłowi I. Ceną tego jest uwolnienie z więzień i zesłania ponad dwudziestu tysięcy polskich patriotów, wziętych do niewoli i aresztowanych w czasie insurekcji oraz jeszcze podczas konfederacji barskiej. Weterani walk o niepodległość mogą stanowić, po powrocie do ojczyzny, fundament, na którym budować się będą polskie dążenia niepodległościowe.Przedstawiona w spektaklu teza może wydać się kontrowersyjna: na ile można zrezygnować z własnych ideałów i metod ich realizacji, aby ocalić to co stanowi sens i generalny punkt odniesienia dla tychże właśnie ideałów?

Obok osób powszechnie znanych, jak Kościuszko lub Julian Ursyn Niemcewicz, na widnokręgu wydarzeń pojawiają się postaci mniej eksponowane w polskim Panteonie, jak Stanisław Fiszer, późniejszy szef sztabu armii Księstwa Warszawskiego, czy Henryk Ludwik Lubomirski, późniejszy założyciel Muzeum Książąt Lubomirskich. Swoją rolę odgrywają również mało znane wydarzenia z życia Kościuszki, jak np. jego miłość do Ludwiki Lubomirskiej z Sosnowskich.

Gramy: 7,8,9 listopada godz. 10.00, 11 listopada godz. 19.15 - specjalny pokaz połączony ze spotkaniem z twórcami po spektaklu.

Jednocześnie przypominamy, o naszej ofercie dla rodziców dzieci w wieku 4 - 12 - projekt Teatralna wy(Bawialnia):

Dokładamy cegiełkę do obalania mitu jakoby posiadanie dzieci i aktywne życie kulturalne wzajemnie się wykluczały. U nas już nie! Teraz w Teatrze Nowym możesz obejrzeć spektakl, podczas gdy twoje dziecko weźmie udział w teatralnych warsztatach. Twórcza zabawa pod opieką znakomitych animatorów teatralnych sprawi, że twoja pociecha również pokocha teatr. Zapraszamy do Teatralnej (wy)Bawialni!

Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 4-12 lat. Cena biletu na spektakl pozostaje zgodna z cennikiem, a koszt opieki nad dzieckiem wynosi 10 zł. Jeśli masz więcej dzieci, za każde kolejne zapłacisz po 5 zł. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Zapraszamy do teatru 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu, a po odbiór dziecka najpóźniej 20 minut po jego zakończeniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji