Artykuły

Sosnowiec. Wokół teatru Tadeusza Kantora

10 listopada w Teatrze Zagłębia odbędzie się kolejna odsłona projektu "Aktorstwo. Historia w praktyce". Tym razem opowieść teatralna i warsztaty aktorskie będą poświęcone teatrowi Tadeusza Kantora.

Teatr Tadeusza Kantora, czyli Teatr Cricot to zjawisko istotne i unikalne w skali światowego teatru. Warsztaty aktorskie poświęcone temu zagadnieniu poprowadzą 10 listopada od godz. 9:00 Teresa i Andrzej Wełmińscy. Ich praktyka pochodzi z kreatywnego uczestnictwa w teatrze Tadeusza Kantora od 1973 roku a po rozwiązaniu teatru kontynuacji działalności teatralnej i pracy nad własnymi spektaklami.

- Zajęcia obejmują nie tylko ćwiczenia głosowe, fizyczne, ruchowe, opanowanie rytmów, umiejętności przeistaczania i przekształcania postaci, ale też opracowywanie i konstrukcję przedmiotów i kostiumów niezbędnych do etiud scenicznych. To proces, w którym zachodzą nieustające sprzężenia zwrotne pomiędzy wszystkimi uczestnikami i pojawiającymi się elementami. W każdym wypadku rezultat warsztatów jest odmienny a ostateczny pokaz czy przedstawienie ma unikalną formę - zapraszają prowadzący.

Tego samego dnia o godz. 16:00 spotkanie poświęcone twórczości Tadeusza Kantora poprowadzi Marta Bryś - doktorantka na teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zajmuje się współczesnym teatrem polskim i zagranicznym.

- Aktorstwo w Teatrze Cricot 2 to jedno z najtrudniejszych zagadnień w twórczości Tadeusza Kantora. Można powiedzieć, że aktorzy głównie chodzą, coś mówią, nie ma to ładu i składu. Czy na pewno? Tadeusz Kantor bardzo precyzyjnie definiował obecność aktora w swoim teatrze, był bardzo wrażliwy na role w swoich spektaklach - do wspólnego przyjrzenia się, jak zmieniały się koncepcje aktorstwa samego Kantora i jak objawiało się to w jego spektaklach zaprasza prowadząca spotkanie.

Koszt udziału w warsztatach to 10 zł. Zapisy przyjmuje Biuro Obsługi Widzów Teatru Zagłębia. Kolejne wydarzenia w ramach projektu będą poświęcone aktorstwu PRL-u oraz współczesnej kondycji aktorstwa tworzącej się w napięciu pomiędzy tradycyjnymi technikami aktorskimi a sztuką performancu.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny na stronie: www.teatrzaglebia.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji