Artykuły

Warszawa. Premiera spektaklu "Fantazja polska"

- "Fantazja polska" stawia pytania o to, jakie wyrzeczenia musi ponieść artysta, gdy staje się politykiem i czy w ogóle można być jednym i drugim jednocześnie - powiedział PAP reżyser Andrzej Strzelecki. Premiera przedstawienia, którego bohaterem jest I.J. Paderewski - w sobotę w Teatrze Ateneum w Warszawie.

Spektakl opowiada o tournee po Stanach Zjednoczonych słynnego pianisty i kompozytora, dyplomaty i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Przybliża również starania polityka o poparcie prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona dla kwestii niepodległości Polski.

Jak zaznaczył Strzelecki w rozmowie z PAP, "Fantazja polska" nie jest przedstawieniem biograficznym. - Znalazł się tam fragment dotyczący wpływu prezydenta Wilsona na powstanie II RP, ale to tylko pretekst. Tak naprawdę ten spektakl zostawia w powietrzu pytanie, jakiego rodzaju wyrzeczeń musi dokonać artysta, kiedy staje się politykiem i czy w ogóle można być jednym i drugim jednocześnie. Najlepiej oddaje to jedna z kwestii w sztuce, zgodnie z którą artysta zajmuje się człowiekiem, a polityk - narodem. Musi myśleć w innej skali, odłożyć na bok myślenie jednostkowe. To cena, którą musi zapłacić artysta, wkraczając w świat polityki - wyjaśnił.

Jak dodał, spektakl ukazuje Paderewskiego "nie jako pomnik, ale jako człowieka". - Paderewski był celebrytą tamtych czasów. Wtedy popem była muzyka klasyczna, a on był popową gwiazdą. Natomiast Helena Paderewska z troski o małżonka potrafiła w sytuacjach dyplomatycznych znaleźć się zdecydowanie poza jakimkolwiek protokołem. Jest to więc przede wszystkim sztuka obyczajowa - miejscami zabawna. Na przykładzie postaci historycznych przyglądamy się naturze ludzkiej. Aktorzy biorą ten temat na swoje barki i robią to pięknie. Jestem bardzo zadowolony z ich pracy - podkreślił Strzelecki.

W spektaklu wystąpią: Marzena Trybała, Krzysztof Tyniec i Maria Sobocińska. Na scenie zobaczymy także Ewę Telegę, Katarzynę Łochowską, Marka Lewandowskiego i Dariusza Wnuka. Za scenografię i kostiumy odpowiada Tatiana Kwiatkowska, a za opracowanie muzyczne - Wojciech Borkowski.

Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę w Teatrze Ateneum w Warszawie. Kolejne spektakle będą grane 18, 20, 29 i 30 listopada. Natomiast w poniedziałek 19 listopada teatr zaprasza na koncert słowno-muzyczny "Paderewski w Ameryce".

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r., jako premier i minister spraw zagranicznych, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta Paderewski, który zmarł podczas II wojny światowej w Nowym Jorku, został pochowany na Narodowym Cmentarzu Wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r., na prośbę prezydenta Lecha Wałęsy, szczątki Paderewskiego sprowadzono do kraju i złożono w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji