Artykuły

Masłowska w Zielonej Górze: Muszę być trochę głupia, by dobrze tworzyć

- Stelaż literatury pięknej wypełniam kulturową pulpą. Tworzę intuicyjnie, nie zagłuszam nadmierną mądrością. Muszę być trochę głupia, żeby dobrze tworzyć - mówiła Dorota Masłowska na Festiwalu Literackim Proza Poetów. W Zielonej Górze zainspirował ją... przydworcowy bar Turysta. Gdy zobaczyła ceny, zapragnęła wszystkim postawić kapustę zasmażaną.

Dorota Masłowska jest jedną z najbardziej poczytnych polskich pisarek. W wieku 19 lat napisała "Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną", która rzuciła nowe światło na polską literaturę współczesną. Sukces odniosły jej kolejne tytuły, jak m.in. "Paw królowej", "Kochanie, zabiłam nasze koty" czy "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu". Dopełnił go muzyczny projekt Mister D.

Miałam ochotę krzyknąć: Zasmażana dla wszystkich!

Na festiwalu Proza Poetów w bibliotece Norwida promowała swoją ostatnią książkę "Inni ludzie". Na wstępie podzieliła się swoimi wrażeniami z baru Turysta. - Wizyta w nim wystarczy, by docenić to miasto - oznajmiła.

Myśl rozwinęła następnego dnia, na swoim profilu na Facebooku.

- Jest to miejsce lubiane, uczęszczane, w strategicznej lokalizacji, a przez to siłą rzeczy dochodzi w nim do pewnej kondensacji i esencjalizacji zielonogórskości. Zielonej Góry nie mogłam zwiedzić tak wnikliwie jak innych miast w mojej trasie "w 8 dni dookoła świata", wypowiadam się więc na podstawie jej aspektu, który poznałam akurat dobrze, czyli Baru Turysta - napisała.

Nie zagłuszam nadmierną mądrością

Opowiadała o sukcesie, z jakim musiała się zmierzyć w tak młodym wieku. - Sukces nie jest w Polsce dobrze postrzegany. Odnosząc go, zabierasz go komuś innemu. Dziwiono się, jak 19-latka mogła napisać taką książkę i czy na pewno ma prawo nazywać się pisarką? W dodatku nie byłam w stanie tej książki obronić intelektualnie. Wszystko brzmiało jak jakiś fejk - mówiła Masłowska.

Zapytana przez prowadzącą spotkanie dr Annę Marchewkę o inspiracje, odpowiedziała: - Literatura piękna jest pewnym stelażem, który wypełniam kulturową miazgą, pulpą. Tworzę intuicyjnie, nie zagłuszam nadmierną mądrością. Kieruję się kategorią niedorzeczności. Muszę być trochę głupia, żeby tworzyć. Zbyt mądry pisarz grozi złą literaturą.

Masłowska opowiadała też o pokusie "lubialności". - Teksty, które przygotowuję do internetu, ukazują się już następnego dnia po ich napisaniu. Obserwuję, jak wywołują dyskusję, jak zyskują aprobatę. Widzę, co się ludziom podoba. Moje ego rośnie wtedy momentalnie. Wiem, jak pisać, jak formułować myśli. To szalenie niebezpieczne. Kto jest na tyle szlachetny, by nie oprzeć się pokusie "lubialności"?

Pisarz jako zawód estradowy

Pisarka opowiadała też o samych spotkaniach autorskich, które są dla niej nowością. - Pisarz jako zawód estradowy zaczął funkcjonować właściwie w 2000 r. Wywiady i spotkania traktuję jak pracę. Są dla mnie pewnego rodzaju teatrem. Wystawiam swoją osobę.

Kontakt z żywym czytelnikiem jest dla mnie obłędnie ciekawy. Od niedawna mam profil w mediach społecznościowych. Czytelnicy wysyłają mi fragmenty moich książek i proszą, żebym im je wytłumaczyła, bo nie rozumieją. Czyli mam oferować pełen pakiet usług. Nie tylko pisać, ale i asystować przy czytaniu. Zastanawiam się, czy ten kontakt jest na pewno świetny? Kiedy sama czytam, czuję, że wchodzę w głowę pisarza, w jego intymną strefę. Jego twarz pozostaje jednak zakryta. Nie wiem, czy to nie było lepsze.

Dr Anna Marchewka zapytała też o sytuację kobiet. Masłowska odpowiadała: - Wszystkie problemy związane z kobietami ogniskują się tak naprawdę wokół jednego aspektu: ich wyglądu. Możesz powiedzieć kobiecie, że jest brzydka i zepsuć tym samym wszystko, co do tej pory zrobiła.

***

Festiwal Proza Poetów:

20 listopada, wtorek

Godz. 18 - spotkanie z Mariuszem Szczygłem,

Prowadzenie: dr Andrzej Buck.

--

21 listopada, środa

Godz. 18 - spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

Prowadzenie: dr Anna Marchewka.

--

22 listopada, czwartek

Godz. 18 - spotkanie z Katarzyną Jarosz-Rabiej.

Prowadzenie: Joanna Pytel.

Godz. 19 - premiera filmu "Nieparzysta. Opowieść o Annie Tokarskiej".

--

23 listopada, piątek

Godz. 17 - promocja tomiku poezji Sebastiana Piórkowskiego

Prowadzenie: Sandra Stempniewska.

Godz. 18 - spotkanie z Małgorzatą Kalicińską

Prowadzenie: dr Anna Marchewka.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w sali im. Janusza Koniusza. Obowiązują bezpłatne miejscówki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji