Artykuły

Poznań. Jutro "Wieczór z Polskim Teatrem Tańca"

13 grudnia o godz. 18 w kinie Charlie&Marylin przy ul. Rybaki 6a w Poznaniu odbędzie się Wieczór z Polskim Teatrem Tańca. W programie m.in. premiera filmu krótkometrażowego "Brzemię" w reż. Iwony Pasińskiej.

Rozpoczniemy od wręczenia nagród laureatom tegorocznej edycji konkursu "1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund" oraz prezentacji nagrodzonych prac. Proponujemy też dyskusję o filmie tańca z udziałem zaproszonych ekspertów oraz premierę najnowszego projektu filmowego Polskiego Teatru Tańca pt. "Brzemię" w reżyserii Iwony Pasińskiej.

Przypomnimy ubiegłoroczną produkcję Polskiego Teatru Tańca - krótkometrażowy film pt. "Inicjacja", laureata dwóch nagród głównych podczas międzynarodowych festiwali filmów tańca - Best of Fest na Arts Triangle Dance Film Festival w Dallas oraz nagrody głównej w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" w 3. edycji Mexico City Videodance Festival.

Wydarzenie ma charakter otwarty - bezpłatne wejściówki można pobrać w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu.

13 grudnia o północy odbędzie się internetowa premiera filmu krótkometrażowego "Brzemię". Zapraszamy na www.ptt-poznan.pl, na której opublikujemy także nagrodzone w konkursie prace fotograficzne, literackie i filmowe.

BRZEMIĘ

Pierwszy i ostatni kadr krótkometrażowego filmu "Brzemię" wypełnia obraz Zofii Stryjeńskiej "Pory roku. Listopad - grudzień (Korowód I - z jeleniem), wyrastający z inspiracji polską i huculską kulturą ludową. Dynamika kipiącego życiem płótna, będącego kwintesencją stylu dekoracyjnego w malarstwie polskiego dwudziestolecia, skłania do uruchomienia akcji, obudzenia płaskiej kompozycji, wprowadzenia żywego ruchu. Reżyserka filmu Iwona Pasińska potraktowała malarskie ujęcie - mieniący się wszystkimi barwami korowód postaci - jako impuls do skomponowania choreografii i budowania kolejnych scen, składających się na metaforę życia w zbiorowości, przemieszczania się na linii życia, doświadczania dobra i zła, szczęścia i bólu, niezmienności rytmu natury i zmiennych kolei losu. Dwa światy - ten indywidualny i ten wspólnotowy - oddzielone są niewidzialną granicą. Bo wspólnota pod bajecznie kolorową i ludyczną maską zwyczajów, tradycji i obrzędów skrywa inną twarz. Wyrzuca na margines, "zagryza" i odrzuca.

Warstwę wizualną 6 - minutowego filmu współtworzą zaczerpnięte z malarstwa Stryjeńskiej motywy ornamentacyjne. Fragmentaryczną narrację budują słowa pieśni tradycyjnych w aranżacji i wykonaniu Kapeli Maliszów, które nakładają się na język tańca współczesnego. Międzygatunkowe połączenie filmu tańca i malarstwa czyni drugą w historii produkcję filmową Polskiego Teatru Tańca interdyscyplinarnym eksperymentem z pogranicza sztuk.

Na podstawie obrazu Zofii Stryjeńskiej

Pory roku. Listopad-Grudzień (Korowód I - z jeleniem)

Scenariusz i reżyseria:

Iwona Pasińska

Zdjęcia:

Marek Grabowski

Montaż:

Edyta Pietrowska

Muzyka:

"Ballada o sierotce" - utwór tradycyjny, aranżacja i wykonanie "Kapela Maliszów" w składzie: Zuzanna Malisz, Jan Malisz, Kacper Malisz

"Huculska fantazja"

Kompozycja i wykonanie: Jan Malisz

Scenografia:

Andrzej Grabowski

Kostiumy:

Zofia Grzybowska

Kuluza Studio

Andrzej Grabowski

Adriana Cygankiewicz

Ostrzyciele - Reclip Sp. z o. o.

Marcin Kołodziejczyk

Norbert Wojciechowski

Grip:

Stern Pictures s.c. light&grip

Artur Schubert

Mateusz Rybczyński

Marcin Śmigielski

Korekcja barwna i postprodukcja:

Mirosław Mamczur

Mastering ścieżki dźwiękowej

Michał Garstecki Free Flay Music - mastering ścieżki dźwiękowej

Artyści-tancerze Polskiego Teatru Tańca:

Evelyn Blue

Kacper Bożek

Julia Hałka

Paulina Jaksim

Jerzy Kaźmierczak

Victoria Kennett

Katarzyna Kulmińska

Dominik Kupka

Volodymyr Makovskyi

Michał Przybyła

Adrian Radwański

Katarzyna Rzetelska

Sandra Szatan

Dominik Więcek

Emily Wong

Gościnnie:

Amy Basley

Nordang Brage

Wiktoria ślęzak

Damian Zatoński

Zespół techniczny:

Przemysław Gapczyński

Zuzanna Majewska

Grzegorz Potocki,

Andrzej Przybyszewski,

Daniel Wiśniewski

Kierownik produkcji:

Małgorzata Andrzejewska

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2018

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji