Artykuły

Białystok. Cykl wykładów o sztuce performatywnej w Galerii Arsenał

Jak określić osobę, która zaszywa sobie usta, przybija genitalia do bruku, leży nago na ulicy owinięta w kokon z drutu kolczastego? Wariat? Takich radykalnych performatywnych aktów protestu w swojej sztuce używa rosyjski artysta Piotr Pawlenski. I o nim posłuchać będzie można w czwartek (13 grudnia) w Galerii Arsenał.

Galeria prace Pawleńskiego (w postaci fotografii i wideo) pokazywała już wielokrotnie. Teraz zaprasza na wykład z cyklu "I shot Andy Warhol. Cykl wykładów o sztuce performatywnej", w którym bohaterem będzie właśnie rosyjski performer. W czwartek (13 grudnia) o godz. 18 spotkanie poprowadzi Michał Łukaszuk, wstęp wolny.

Manifest ciała

Piotr Pawlenski ze stygmatyzacją radykalnych, performatywnych aktów protestu i używaniu psychiatrii do walki z opozycją polityczną zmaga się w kolejnej ekstremalnej pracy - nacina sobie ucho, siedząc na dachu Państwowego Naukowego Centrum Społecznej i Sądowej Psychiatrii im. W. P. Serbskiego w Moskwie.

- Przy bardziej dogłębnej analizie działań Pawlenskiego zaczniemy się zastanawiać, kto tu właściwie zwariował i czy uczyniona widzialną przemoc wymierzona w ciało performera nie odsłania dużo bardziej brutalnej, ukrywanej i długofalowej przemocy władzy wobec obywateli. Pawlenski to artysta ryzyka, wyrzuca performance z bezpiecznej przestrzeni galerii sztuki i umieszcza ją w zdominowanej przez dyktaturę przestrzeni publicznej. Prowokuje, budzi opór - jego obecność i działanie staje się radykalnym manifestem ciała, które pozbawione języka, jako jedyne jest w stanie odwrócić porządek skonolonizowanego przez władzę spojrzenia - piszą w zaproszeniu organizatorzy. I zapraszają: - O tym, jak performance może stać się skutecznym narzędziem aktywizmu politycznego i ile ryzykuje artysta, testując granice reżimu, opowiemy na ostatnim spotkaniu cyklu wykładów.

Cykl

Wykłady mają na celu pokazanie jak głęboki wpływ na współczesne media ma sztuka współczesna. Stawiają też pytania: Czym jest wideo-art i sztuka performance? Jaki ma związek z teatrem i rytuałem? Dlaczego, często nie wiedząc o tym, posługujemy się jej estetycznym imaginarium?

Cykl spotkań w Galerii Arsenał opowiada o twórczości ikonicznych dla współczesności artystów: Andy'ego Warhola, Mariny Abramowić i Piotra Pawlenskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji