Artykuły

Łódź. Teatr Lalek Arlekin ma 70 lat

Obchodom patronuje hasło "My, dzieci Ryla". W planach czytanie "Balladyny" Słowackiego i dyskusja o zapomnianej dyrektorce Arlekina, Reginie Elkanowej.

W grudniu mija 70 lat od momentu założenia w Łodzi nowego teatru przez Henryka Ryla. Od półwiecza Teatr Lalek Arlekin mieści się w budynku u zbiegu ulic 1. Maja i Wólczańskiej, pięknie wyremontowanym dzięki staraniom poprzedniego dyrektora Waldemara Wolańskiego. Nowy szef, Wojciech Brawer, postanowił uczcić okrągłą rocznicę jubileuszowym wydawnictwem, czytaniem performatywnym, panelem dyskusyjnym i wystawami.

Czytanie "Balladyny"

Gwoździem programu sobotnich obchodów będzie przypomnienie "Balladyny" Słowackiego w interpretacji Henryka Ryla, który przygotował inscenizację dramatu w Arlekinie w 1957 roku. - Odwołując się do wizji Henryka Ryla, chcemy na nowo odkryć konteksty tego romantycznego dramatu poprzez formę, animację lalkową i z obsadą znakomitych interpretatorów - mówi Wojciech Brawer, dyrektor teatru.

Do reżyserowania czytania Brawer zaprosił Anetę Głuch-Klucznik, dziekana Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu (filia Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie) i Artura Dwulita, dziekana Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białystoku (filia Akademii Teatralnej w Warszawie).

W czytaniu performatywnym weźmie udział dwudziestoosobowa, wielopokoleniowa obsada, nie tylko aktorzy zatrudnieni obecnie w teatrze. Wojciech Brawer zaprosił m.in. Teresę Sawicką, aktorkę, która brała udział w premierze "Balladyny" Ryla.

Partyturę Tadeusza Paciorkiewicza, który napisał muzykę do spektaklu Ryla, zinterpretuje duet Bolewski & Tubis. Przedstawiona zostanie w nowej, współczesnej aranżacji.

Czytanie wzbogacone będzie o etiudy z udziałem lalek i projektów scenograficznych autorstwa Jerzego Adamczaka. Za dekoracje i kostiumy odpowiada Mateusz Mirowski.

Czytanie rozpocznie się o godz. 18.

Lalki z pamięci

Wcześniej, w południe, w panelu dyskusyjnym przypomniana zostanie Regina Elkanowa. Arlekin kojarzony jest z trzema dyrektorami - Henrykiem Rylem, Stanisławem Ochmańskim i Waldemarem Wolańskim. Niewiele osób wie, że w latach 60. i 70. XX w. teatrem zarządzała Elkanowa, która doprowadziła m.in. do przekazania Arlekinowi jego dzisiejszej siedziby.

Zaproszeni goście porozmawiają też o dziedzictwie Ryla (panel "Duch Ryla - duch pokoleń czy mit ducha?"). Do udziału w dyskusjach zaproszono m.in. historyka teatru lalek prof. Marka Waszkiela, byłych dyrektorów teatru - Stanisława Ochmańskiego, Waldemara Wolańskiego i Urszulę Reiter, teatrologa Andrzeja Polakowskiego (autor "Łódzkich scen lalkowych"), Jadwigę Sącińską (wieloletnią kierowniczkę literacką teatru), Ewę Grudę - kierowniczkę Muzeum Książki Dziecięcej i studentkę Henryka Ryla. Przyjedzie też Jolanta Elkan-Wykurz, córka Reginy Elkanowej.

W Galerii A "Akwarium" otwarta zostanie wystawa "Lalki z pamięci". Będzie można zobaczyć lalki z najstarszych przedstawień zrealizowanych w Arlekinie - np. "Kolorowych piosenek" z 1949 roku, "Balladyny" Słowackiego i Ryla, projekty Lecha Kunki i Wacława Kondka. Wyeksponowane zostaną również fotografie dokumentujące tych pracowników teatru, którzy nie pojawiają się na scenie. Zrobili je uczestnicy dni zdjęciowych, organizowanych cyklicznie w Arlekinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji