Artykuły

Warszawa. "Hymn do miłości" w Teatrze Powszechnym

18 i 19 grudnia w Teatrze Powszechnym odbędą się pokazy gościnne spektaklu "Hymn do miłości" w reż. Marty Górnickiej. Spektakl jest koprodukcją Fundacji CHÓR KOBIET, Teatru Polskiego w Poznaniu, Ringlokschuppen Ruhr oraz Maxim Gorki Theater w Berlinie.

"HYMN DO MIŁOŚCI na orkiestrę, chór pluszaków i innych" to spektakl o Europie, która zwiera szyki. Kolejne narody podnoszą okrzyk: Oddajcie nam nasz kraj! A Polacy gorliwie stają w tym chórze. To też spektakl o tym, że każdy naród lubi zapominać. A ludzie-bomby są już tak wkurzeni, że wybuchają. I w ten sposób wszystko się powtarza. Więc specjalnie dla nas chór zaśpiewa Piosenkę o Zapominalskim Narodzie:

PRAWDA jest taka, że ten NARÓD pozwolił na to, by to się stało. Żeby umarły te Niektóre, te Wybrane dzieci, choć przecież to nie były jego dzieci, dzieci tego narodu. OK. Więc w porządku. I w ogóle to nie był TEN kraj tylko TAMTEN: (wysoko i nisko) NIEMCY. I o tym nic nie wiemy. TEGO NIE WIDZIELIŚMY. Pewne fakty zostały dopasowane do potrzeb fabuły. I ponieważ NA WŁASNOŚĆ mamy od niedawna ten kraj i ten naród, więc walczymy, walczymy żeby to był NASZ kraj, nasza POLSKA, wyłącznie NASZA, NASZA WŁASNA.

Więc teraz też nie możemy sobie pozwolić przyjąć tych Uciekających. Ach, nie możemy sobie pozwolić. Mamy dużo miejsca, ale nie wystarczająco dużo. Nic już nie wciśniemy. Kochajmy ich na ich własnej ziemi i w ogóle niech najpierw pomogą ci, co zawinili. A w dodatku wszyscy dostaliby nasze promocje na smartfony i wszystkie przeceny na wyprzedażach.

A My Polacy tak mamy...

GOŚĆ W DOM - BÓG W DOM

...lubimy niskie ceny!

"HYMN DO MIŁOŚCI" zamyka europejski tryptyk reżyserki wokół "Matki Courage".

Obraz orkiestry grającej w obozach Zagłady i temat Holokaustu staje się dla Górnickiej punktem wyjścia do poruszenia wątków narastających w Europie tendencji nacjonalistycznych i kryzysu migracyjnego. W libretcie do "HYMNU..." reżyserka demonstruje przemoc języka dzisiejszej polityki: sięga po szerzący się w Internecie język nienawiści, cytuje wypowiedzi fundamentalistycznych bojowników i terrorystów (m.in. fragmenty "2083. Europejskiej Deklaracji Niepodległości" - manifestu Andersa Breivika, przemówienia przywódcy ISIS Abu-Bakra i Bin Ladena), wystąpienia polityków i zderza je z popowymi piosenkami i frazami patriotycznych pieśni. Wykorzystuje muzyczne i rytualne struktury, przywołuje pieśni narodowe i fragmenty liturgii, żeby zapytać, gdzie prowadzi nas zlepiająca się z nich pieśń.

- W "HYMNIE DO MIŁOŚCI" komponuję potworny "Śpiewnik narodowy". Przywołuję różne wersje hymnu, marsze, patriotyczne, religijne i ludowe pieśni - nasz wspólnotowy repertuar, który tak chętnie miksują dziś narodowi raperzy: OTO DZIŚ DZIEŃ KRWI I CHWAŁY!

W tej pracy cały czas towarzyszył mi też obraz obozowej orkiestry, która grała niemiecką klasykę, marsze i szlagiery z przedwojennych operetek. Więźniowie zmuszani byli do zbiorowego śpiewu. Muzyka brała udział w Zagładzie. Śledzę to przymierze pieśni i mordu. Wierzę, że CHÓR jako figura zbiorowości potrafi pokazać, jak działają nieświadome mechanizmy zbiorowe. Jego pieśń ujawnia grozę wspólnoty spojonej miłością do ojczyzny zamieszkiwanej wyłącznie przez Swoich. Ojczyzny-rodziny, której trzeba zapewnić bezpieczeństwo i czystość, to znaczy pozbyć się wszystkich obcych ciał - innych ras, innych wyznań, innych orientacji. Taka miłość jest perwersyjną realizacją przykazania "Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego"! To ona powołuje do działania Czyścicieli/Zbawicieli, którzy walczą o to, byśmy bez przeszkód mogli kochać naszych takich-jak-my braci. "Musicie mnie czcić za moje siedemdziesiąt siedem ofiar - domaga się od nas Anders Breivik. Akcje takie, jak moja, ratują setki tysięcy istnień, które inaczej przepadłyby w czasie nadchodzących wojen domowych. Robię porządek ze światem. Przychodzę, żeby leczyć". Breivik z uśmiechem powtarza, że jest całkowicie zdrowy, o czym świadczy cała historia naszej cywilizacji. Ma rację. Jak mamy odpowiedzieć na tę straszliwą logikę?

Marta Górnicka

W spektaklu występują: aktorki i aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu, aktorki i aktorzy Chóru Kobiet, amatorki i amatorzy z Poznania oraz dziecko, dorośli, dorośli z zespołem Downa i seniorzy.

czas trwania: 50 minut

koprodukcja: Fundacja CHÓR KOBIET, Teatr Polski w Poznaniu, Ringlokschuppen Ruhr, Maxim Gorki Theater Berlin

partnerzy: Goethe-Institut, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Projekt współfinansuje m.st. Warszawy i Kunststiftung NRW.

premiera polska: 21.01.2017, Teatr Polski w Poznaniu

premiera niemiecka: 11.06.2017, MAXIM GORKI Theater w Berlinie

premiera francuska: 13.11.2018, Theatre des Celestines w Lyonie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji