Artykuły

Poznań. "Symfonia Wielkopolska 1918" w Auli UAM

100. rocznica powstania wielkopolskiego zasługuje na huczne obchody. Z tej okazji Filharmonia Poznańska, największa miejska instytucja muzyczna, przygotowała uroczysty koncert prawykonań. Wprowadzenie słowne do niego przygotuje Marek Rezler - historyk specjalizujący się w temacie wojskowości oraz dziejach Wielkopolski.

W pierwszej części koncertu usłyszymy pieśni powstania wielkopolskiego na chór a cappella. Wystąpi Poznański Chór Kameralny - zespół, który na swoim koncie ma tak prestiżową nagrodę jak L'Orphée d'Or, a także nominację do Fryderyka i Złotej Płyty. Zespół powstał z inicjatywy Bartosza Michałowskiego (od 2017 roku dyrektora Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie). Uznanie zyskał dzięki interpretacjom muzyki najnowszej, chociaż także w repertuarze dawnym reprezentuje bardzo wysoki poziom. Opracowania pieśni powstańczych zostały zamówione przez Filharmonię Poznańską specjalnie na okazję tego koncertu. Podjęli się ich kompozytorzy, dyrygenci, znawcy literatury chóralnej: Jan Krutul, Dominik Puk, Marek Raczyński i Jakub Szafrański. Sądząc po różnych wrażliwościach i stylach interpretacyjnych tych artystów, pieśni powstania wielkopolskiego staną się atrakcyjne w odbiorze dla współczesnych słuchaczy. W tej części koncertu za pulpitem dyrygenckim stanie Bartosz Michałowski.

W drugiej części usłyszymy natomiast dzieło zupełnie nowe, także zamówione przez Filharmonię Poznańską. "Symfonia Wielkopolska 1918" Marka Sewena to utwór na duży skład wykonawczy. Orkiestra symfoniczna oraz chór męski i chłopięcy mogą sugerować późnoromantyczny charakter tego utworu, który poprowadzi Łukasz Borowicz. Na razie niewiele więcej o nim wiemy. Kompozytor dotąd dał się poznać dzięki utworom w nurcie neoklasycznym, niekiedy romantycznym w wyrazie. Urodził się w Poznaniu i to na naszej uczelni studiował grę na altówce, a także kompozycję i dyrygenturę. Jego utwory prezentowane były m.in. w USA, Kanadzie, Japonii, Rosji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Czechach czy Słowacji. Pisze tak duże, jak i kameralne formy, także pieśni oraz utwory dla najmłodszych. Szerokiej publiczności dał się poznać jako autor licznych piosenek śpiewanych przez Annę German, Violettę Villas, Zdzisławę Sośnicką oraz Irenę Santor (m.in. Piosenka dla mojej matki, Dom, który mam, Piosenka dla synka). Najważniejszym dziełem Sewena było jednak założenie w 1985 roku Warsaw Symphony Orchestra - zespołu, który uświetniał najważniejsze wydarzenia artystyczne w stolicy, współpracował ze znakomitymi solistami, a jednym z jego największych sukcesów było trzytygodniowe tournée po Japonii, podczas którego wykonał dwa monumentalne dzieła - symfonię Z Nowego Świata Dvořáka i IX Symfonię Beethovena.

Z okazji obchodów 100-lecia powstania wielkopolskiego w Poznaniu odbędzie się wiele wydarzeń muzycznych. Anna Jaworska z Urzędu Marszałkowskiego, odpowiedzialna za organizację obchodów, zapewnia, że wybór Filharmonii, by uczcić tę rocznicę, będzie odpowiedni dla wszystkich, którzy chcieliby posłuchać muzyki niepopularnej w bardziej kameralnej atmosferze i wspaniałej sali koncertowej.

***

"Symfonia Wielkopolska 1918"

Aula UAM

29.12, g. 18

bilety: 10 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji