Artykuły

Kraj. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 752 miejscowości w Polsce

Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przejdzie w niedzielę jedenasty już Orszak Trzech Króli - poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik orszaku Jolanta Stachacz.

Hasło pochodu brzmi w tym roku "Odnowi oblicze ziemi". Jak wyjaśniła Stachacz, nawiązuje ono do słów papieża Jana Pawła II wypowiedzianych 2 czerwca 1979 r. w Warszawie.

- W orszakowym scenariuszu znajdziemy wiele odniesień do nauczania papieża Jana Pawła II, rozpoznamy tytuły jego książek, encyklik, adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi - wyjaśniła.

Największy z orszaków - warszawski - rozpocznie się w niedzielę w samo południe na pl. Zamkowym od modlitwy Anioł Pański, którą poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- Wiele atrakcji będzie czekało na uczestników na placu Zamkowym. Tak jak do tej pory zobaczymy tam taniec chińskiego smoka i taniec dziewczynek z szarfami. W tym roku będzie też występ bębniarzy - powiedziała Stachacz. Następnie - zapowiedziała rzeczniczka - barwny pochód przejdzie Krakowskim Przedmieściem, a jego finał odbędzie się na pl. Piłsudskiego, gdzie królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus.

W role królów wcielą się przedstawiciele trzech kontynentów: w króla europejskiego - aktor Paweł Lipnicki, króla afrykańskiego - ksiądz Davies Mukobekwa z Zambii, a króla azjatyckiego - Shelako Almedia z Indii. W drodze do stajenki królowie będą mijać tzw. mansjony: dwór Heroda, gospodę, walkę dobra ze złem czy anielską bramę.

- Na dworze Heroda uczestnicy będą zniechęcani do podejmowania jakiejkolwiek pracy nad sobą, a w gospodzie - zachęcani do hulaszczego trybu życia. Ale, jak wiemy, na trasie odbędzie się walka dobra ze złem, którą wygrają aniołowie - zapowiedziała.

W Warszawie uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze miejskiej, której zasady znajdą się w rozdawanym przez wolontariuszy orszakowym śpiewniku.

- Na placu Piłsudskiego będą cztery punkty, w których dzieci będą mogły zbierać naklejki, za które będą mogły odebrać mały upominek - wyjaśniła Stachacz. Dodała, że tegorocznemu orszakowi towarzyszą konkursy: plastyczny, kulinarny, poetycki i konkurs szopek. Nowością jest konkurs skierowany do młodzieży na przygotowanie krótkiego filmu pokazującego orszak w swojej miejscowości. Przypomniała, że w listopadzie rozstrzygnięty został konkurs "Głosuj na wielbłąda i wygraj korony"; wygrany wielbłąd weźmie udział w orszaku w Łochowie.

Jak wyjaśniła Stachacz, poza wielbłądem, na którym w warszawskim orszaku pojedzie król afrykański, w orszaku wezmą też udział zwierzęta, m.in. owce, alpaki, osiołki i ptaki. Stachacz zaznaczyła, że wciąż przybywa miast i miejscowości, które dołączają do orszaku. W tym roku będzie to 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami - o 108 więcej niż w poprzednim. Dodała, że w Wadowicach w orszaku pójdzie prezydent Andrzej Duda z małżonką. Orszak zostanie zorganizowany także w Domu Pokoju - sierocińcu prowadzonym przez siostry elżbietanki w Betlejem.

Podobnie jak w poprzednim roku w czasie orszaku zostanie przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje". Dochód z niej zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Pomysłodawca orszaku Piotr Giertych przypomniał, że 11 lat temu uczniowie i nauczyciele szkoły "Żagle" prowadzonej przez stowarzyszenie "Sternik" postanowili wyjść na ulice z jasełkami. - Chcieliśmy pokazać je ludziom i zachęcić do wspólnej zabawy. Okazało się, że bardzo wielu warszawiaków jest zainteresowanych takim wydarzeniem i się dołączyli - powiedział.

Dodał, że sukces orszaku jest wynikiem m.in. tego, że orszak ma jasny przekaz: "Idziemy do stajenki, pokłonić się Jezusowi". Jego zdaniem, bardzo ważne jest, że orszak jest apolityczny i ma pozytywny przekaz.

- My nikogo nie atakujemy, my się bawimy. Wychodzimy z gorącym sercem, a ludzie się dołączają - stwierdził. Przypomniał, że w 2018 r. w warszawskim orszaku wzięło udział 800 tys. osób, a w orszakach w całej Polsce maszerowało 1,2 mln uczestników.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji