Artykuły

Kielce. "Pod adresem marzeń" w Teatrze Kubuś

Premiera spektaklu "Pod adresem marzeń" odbędzie się w sobotę na scenie kieleckiego Teatru Lalki i Aktora Kubuś. To pełna nostalgii, ciepła i humoru opowieść nawiązująca do historii kamienicy, w której swoją siedzibę ma nasz teatr - powiedział PAP dyrektor Robert Drobniuch.

"Pod adresem marzeń" to historia kamienicy przy ulicy Dużej 9 w Kielcach, gdzie od kilkudziesięciu lat swoją siedzibę ma Teatr Lalki i Aktora "Kubuś". W XIX wieku w tym miejscu był Hotel Europejski, a później przedwojenne kino, a nawet magazyny karpi.

- Kiedy dowiedziałem się, że właśnie w tej kamienicy była siedziba Hotelu Europejskiego od razu uznałem, że to dokonały temat na spektakl. Na przestawienie składa się siedem krótkich opowieści. To sztuka z jednej strony o życiu hotelu i jego pracowników, z drugiej o spełniających się ludzkich marzeniach - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej czeski reżyser Marek Zakostelecky.

Współautorka scenariusza Elżbieta Chowaniec podkreśliła, że spektakl powstał na podstawie archiwalnych materiałów. - Czasami, poruszając się w wyobraźni, szukamy jakiejś egzotyki i tematów do naszych sztuk. Tymczasem nie spodziewaliśmy się, że te wszystkie niesamowitości są tuż za drzwiami, że w Kielcach pojawił się facet, który chciał zagrać 30 twarzy, czy kobieta, która była śpiewaczką operową w Mediolanie. Stwierdziliśmy, że skoro to miasto jest dla nas takim zaskoczeniem, to idźmy tam, gdzie nas prowadzi historia - zaznaczyła Chowaniec.

Za choreografię odpowiada Aneta Jankowska, a za stronę muzyczną Słowak Martin Husovsky. - Do momentu przyjazdu do Kielc myślałem, że rozumiem polski język. Okazało się, że kompletnie go nie rozumiem. Na szczęście muzyka to międzynarodowy język. Podobnie jak u Słowaków i Czechów jest w niej sporo humoru, ale też nostalgii i wrażliwości. Staraliśmy się stworzyć muzykę nawiązującą do ścian, które mają swoją pamięć, a ludzie, którzy pośród tych ścian przebywali i pracowali, spełniali swoje życiowe marzenia - powiedział Husovsky.

- To opowieść pełna nostalgii, ciepła i humoru. Przywołujemy historię. Przypominamy, że wokół teatru można stworzyć regionalną tożsamość, bo to nie tylko rozrywka, ale też miejsce skłaniające do refleksji. To nie tylko sentymentalna podróż, ale i ukłon do naszej widowni związanej od kilkudziesięciu lat z siedzibą teatru przy ulicy Dużej 9 - zachęcał do obejrzenia spektaklu Drobniuch.

Premiera sztuki "Pod adresem marzeń odbędzie się w sobotę o godz. 17. Po spektaklu odbędzie się licytacja lalki Doktora z przedstawienia "Mały tygrys Pietrek" na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" założył w 1955 r. w Kielcach reżyser, aktor i pedagog Stefan Karski. Początkowo teatr działał jako stowarzyszenie i funkcjonował objazdowo. W 1965 r. stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. Na własną scenę musiał czekać do 1992 r. W 2005 r. w siedzibie teatru otwarto pierwszą w Polsce Galerię Lalki Teatralnej.

"Kubuś" wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Repertuar jest oparty głównie na adaptacjach największych polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej.

Do realizacji swych przedsięwzięć "Kubuś" zaprasza wybitnych twórców z kraju i zagranicy. Realizuje też liczne projekty artystyczne i edukacyjne, często wspólnie z innymi placówkami kultury, szkołami, stowarzyszeniami czy fundacjami.

Teatr "Kubuś" funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Miasto Kielce. Wkrótce m.in. dzięki unijnemu wsparciu, teatr będzie miał nową siedzibę. Na Wzgórze Zamkowe placówka ma się przenieść w 2020 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji