Artykuły

Szczecin. Festiwale i premiery

Szczecińskie instytucje kulturalne zapraszają na wydarzenia muzyczne i premiery spektakli. Przed nami m.in. 54. Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt", "Proces" w Operze na Zamku czy "Wracaj" Przemysława Pilarskiego w Teatrze Współczesnym.

W tym roku kontynuujemy udane szczecińskie festiwale zapraszając ciekawe gwiazdy. Szykują się także ciekawe premiery w teatrach.

Festiwale

Festiwal Akustyczeń 16-19 stycznia, Szczecin. Zajmuje istotne miejsce w strategii rozwoju miasta oraz regionu i od dekady doskonale wpisuje się w zimową scenerię stycznia. Czekają nas koncerty w przestrzeniach teatralnych, klubach i domach kultury.

*

Festiwal "Dni Kultury Żydowskiej Adlojada", 4-10 marca. Festiwal na rzecz wspierania kultury żydowskiej. Adlojada to nie tylko mówienie o kulturze, ale także szansa na bezpośrednie obcowanie z nią podczas wystaw, koncertów i spektakli.

*

Szczecin Jazz, 16 - 30 marca 2019, Szczecin. Podczas festiwalu, jak zawsze, będzie można posłuchać najlepszych światowych jazzmanów. Jedną z gwiazd tegorocznej edycji będzie wybitny saksofonista, Kenny Garrett. Nie zabraknie również akcentu na 100. urodziny legendy jazzowej perkusji, Art Blakey'a.

*

54. Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt", 6-13 maja, Szczecin. To jeden z najstarszych i największych polskich festiwali teatralnych. Niezmiennie, od ponad pół wieku, jego sednem jest nurt konkursowy, czyli prezentacja tego, co na teatralnych scenach ważne.

*

XII Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic 2019, 9-10 sierpnia, Szczecin. Pyromagic to największy festiwal fajerwerków w Polsce. Rokrocznie odbywa się w sierpniu, nad Odrą, w centrum Szczecina. Tym razem nie będzie inaczej - niebo nad Szczecinem ponownie rozbłyśnie milionem kolorowych sztucznych ogni.

***

Premiery

"Proces" [na zdjęciu], Opera na Zamku, premiera 19 stycznia 2019.

Opera na Zamku zaczyna nowy rok od mocnego uderzenia. W styczniu zobaczymy "Proces" według bardzo głośnej powieści Franza Kafki. Metaforę samotności i słabości człowieka, zawartą w mrocznej powieści Franza Kafki, znakomicie wykorzystał w swojej kameralnej operze słynny współczesny kompozytor Philip Glass, który był nominowany do filmowego Oscara i zdobywca Złotego Globu. Premiera Procesu odbyła się w Royal Opera House w Londynie w 2014 roku w koprodukcji z Musie TheatreWales.

*

"Pajace" i "Gianni Schicchi". Opera na Zamku, premiera 9 marca 2019.

W marcu Opera na Zamku zaprasza na dwie połączone opery - "Pajace" Leoncavalla i "Gianni Schicchi" Pucciniego. Idąc za wskazówkami prologu Ruggera Leoncavalla i epilogu Giacoma Pucciniego, obejrzymy dwa światy. Wspólnym mianownikiem obu inscenizacji będzie postać Tonią z "Pajaców" tego pierwszego kompozytora. To jego słowa otwierają i zamykają opery. Spektakl jest niejako teatrem w teatrze: trupa Cania Pajaca przedstawia komedyjkę rodem z "Boskiej komedii", a w drugiej części pokazana commedię delParte zakończony się tragedią rodem z Leoncavalla.

*

"Piosenki Beaty Kozidrak", Teatr Współczesny, premiera luty 2019.

Teatr Współczesny w lutym zaprasza na spektakl muzyczny "Piosenki Beaty Kozidrak" w reżyserii Madgaleny Miklasz. Spektakl będzie złożony z piosenek jednej z najbardziej charyzmatycznych wokalistek naszych czasów.

*

"Lepsze lasy", Teatr Współczesny, premiera 9 marca 2019.

W marcu Teatr Współczesny zaprasza na małą scenę, czyli Malarnię na spektakl Martina Baltscheita "Lepsze lasy" w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Choć głównymi bohaterami są zwierzęta - relacje wilka i owiec - główną ramą inscenizacyjną jest zabawa, podczas której pięcioro aktorów konstruuje teatralną przypowieść i popową baśń, dzięki której wchodzą w dialog w młodzieżą.

*

"Wracaj", Teatr Współczesny, premiera marzec 2019.

Pod koniec marca w tym samym teatrze zobaczymy sztukę Przemysława Pilarskiego "Wracaj" w reżyserii Anny Augustynowicz. Do powojennego Radomia powraca człowiek o pseudonimie Bobby Kleks. Jego pojawienie się uruchamia pamięć przeszłości, która kładzie cień na życiu bohaterów dramatu. Spektakl powstanie w koprodukcji z Teatrem Powszechnym w Łodzi w ramach Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

*

"Wszystko jest poezją", Teatr Polski, 22-24 lutego 2019.

Teatr Polski pod koniec lutego tradycyjnie zaprasza na Urodziny Czarnego Kota Rudego. Koncert jubileuszowy "Wszystko jest poezją" zaplanowany jest na trzy wieczory na Dużej Scenie (22 - 24 lutego). Wystąpią artyści Teatru Polskiego tworzący kabaret Czarny Kot Rudy, a także goście. Będzie też sporo niespodzianek, które sprawią, że wieczór urodzinowy będzie dla widzów niezwykłym przeżyciem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji