Artykuły

Warszawa. Stolica złoży hołd Ofiarom Holokaustu

27 stycznia o godz. 12.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

W ramach obchodów mieszkańcy Warszawy zapalą świeczki w swoich oknach, na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida, a Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej zaprosi na "Rejwach" - spektakl zrealizowany na podstawie głośnej książki Mikołaja Grynberga.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Za datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holocaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych, którzy złożą kwiaty w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta (27 stycznia, godz. 12.00, ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej). Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za pomordowanych.

"Rejwach" w Teatrze Żydowskim

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w dniu 26 stycznia o godz. 19.00 i 27 stycznia o godz. 18.00 zaprasza na spektakl "Rejwach" w reżyserii Andrzeja Krakowskiego

(Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a).

"Rejwach" jest sceniczną interpretacją jednej z najgłośniejszych książek 2018 roku. To poruszające historie opowiedziane przez Żydów i Polaków różnych pokoleń. Ich relacje, osobiste wyznania,

a czasem frywolny dowcip, tworzą wielogłosową narrację. To niejednoznaczne diagnozy stanu relacji polsko-żydowskich.

Wśród twórców spektaklu, obok Andrzeja Krakowskiego, nowojorskiego reżysera, producenta i pisarza, autora książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood", znalazł się ceniony na całym świecie zespół KROKE, a za wideo i reżyserię świateł odpowiada znany polski operator filmowy, Andrzej Wolf - autor filmu "Historia Ireny Sendlerowej".

Światło Pamięci

Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło - apeluje Gołda Tencer.

Z inicjatywy Fundacji Shalom, 27 stycznia o godz. 18.00, już po raz kolejny, mieszkańcy całej Polski zapalą świece w oknach swoich domach, symbolem płonącej świecy wyrażając solidarność z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz nadzieję na poszanowanie życia ludzkiego. Ta ogólnopolska akcja zyskała poparcie przedstawicieli Kościoła katolickiego oraz innych wyznań w Polsce. Światło Pamięci będzie można także zapalić w Internecie na portalu Facebook https://www.facebook.com/events/2307481089533403/.

Tramwaj - symbol

27 stycznia w godz. 12.00 - 18.00 na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: Plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - Plac Zawiszy - Plac Narutowicza.

Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom. Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji