Artykuły

Między sacrum a profanum

Na deski krakowskiego teatru trafia utwór oparty na opowiadaniu "Świętokradztwo" Oskara Jana Tauschinskiego, mało znanego szerokiej publiczności austriackiego pisarza i poety. Autorką scenariusza i inscenizacji zatytułowanej "Ojciec" jest Agata Duda - Gracz, muzykę skomponował Jakub Ostaszewski, zaś autorami choreografii są Kamila Jankowska i Witold Jurewicz. W roli tytułowej zobaczymy Tomasza Międzika a w pozostałych: Karolinę Kominek, Ewę Worytkiewicz, Krzysztofa Piątkowskiego, Sławomira Rokitę, Tomasza Wysockiego oraz gościnnie Teresę Lipiński i Madeja Nerkowskiego.

Oskar Jan Tauschinski urodził się w 1914 roku w Żabo-krukach w Galicji, zmarł w 1993 w Wiedniu, gdzie spędził także dzieciństwo i zamieszkał ponownie z rodziną od 1933 roku. Tam taż ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego, wcześniej kończąc szkołę w Gdańsku.

Brał udział w kampanii wrześniowej, walcząc po stronie polskiej. Został wzięty do niewoli, następnie zwolniony, powrócił do Wiednia W 1944 był aresztowany przez gestapo. Mieszkał w Wiedniu, pracował w wydawnictwie publikującym literaturę dla młodzieży. Dorobek pisarski Tauschinskiego jest duży i różnorodny: powieści, opowiadania, sztuki teatralne, poezja Był również tłumaczem literatury polskiej na język niemiecki.

- Rzecz jest niezwykła już na poziomie scenariusza, ponieważ zbudowano go na motywach opowiadania austriackiego pisarza Oskara Jana Tauschinskiego, który sięga do starej legendy o krucyfiksie z gdańskiej katedry i o artyście, który go wyrzeźbił. "Świętokradztwo" jest niezwykłym opowiadaniem pełnym tajemnic i zaskoczeń. Na ile rzecz cała ma potwierdzenie w rzeczywistości, a na ile jest jedynie legendą... Bohater, wspaniały rzeźbiarz, dostaje zlecenie na wykonanie krucyfiksu do Bazyliki Najświętszej Marii Panny. Jego dążenie do wykonania dzieła absolutnie wyjątkowego, dążenie do osiągnięcia absolutu w sztuce, cena, jaką artysta płaci za wierność artystycznym ideałom relacja sztuki i życia, wreszcie relacja sacrum i profanum to podstawowe dylematy mojego bohatera i naszego spektaklu. Problem artysty zmagającego się ze sobą, z Bogiem, ze światem i ze swoją sztuką jest uniwersalny i nadal aktualny. Zapraszamy Na tę fascynującą opowieść - powiedział nam Tomasz Międzik, grający tytułowego bohatera

Spektakle przedpremierowe: 25 i 26 listopada

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji