Artykuły

Katowice. Gala Fryderyków w MCK i NOSPR

Gala rozdania nagród 25. edycji Fryderyków odbędzie się po raz pierwszy w Katowicach - poinformowała w piątek Akademia Fonograficzna. Najwięcej nominacji otrzymał Dawid Podsiadło. Złotym Fryderykiem uhonorowano Roberta Brylewskiego, Skaldów, Wandę Warską oraz Jacka Kaspszyka.

Zdaniem organizatorów 25. edycja nagrody jest "świetną okazją do odświeżenia dotychczasowej formuły wydarzenia". "Symbolem zmian jest organizacja gali wręczenia statuetek w nowej lokalizacji oraz w nowym kształcie. Impreza po raz pierwszy zagości w Katowicach, które od lat stawiają na rozwój kultury muzycznej" - poinformowano w komunikacie.

Również po raz pierwszy w historii fani polskiej muzyki, którzy zakupią bilet, będą mogli uczestniczyć w uroczystości wręczenia nagród. Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się 9 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jej przebieg będzie można śledzić na żywo na antenie TVN.

Dzień po oficjalnych uroczystościach w niedzielę, 10 marca, w przestrzeniach MCK odbędzie się seria koncertów najlepszych polskich wykonawców. "Występom towarzyszyć będą ponadto konferencje tematyczne, organizowane z myślą o przedstawicielach branży oraz miłośnikach muzyki, interesujących się kulisami rynku muzycznego. Gośćmi konferencji będą wybitni eksperci z Polski i ze świata, artyści, producenci muzyczni, managerowie, dziennikarze muzyczni. Program koncertów na oba dni zostanie opublikowany już niebawem" - napisano.

Na wtorek, 12 marca, zaplanowano z kolei galę muzyki poważnej, które odbędzie się w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Akademia wprowadziła także zmiany w samym konkursie. Albumy muzyki rozrywkowej nominowane zostały w 14. kategoriach gatunkowych. Wiele niszowych segmentów rynku muzycznego i stylów muzycznych, takich jak piosenka poetycka czy muzyka dziecięca, zyskało w tym roku możliwość walki o statuetkę w obrębie swojej kategorii.

Pojawia się również zupełnie nowa kategoria: "nowe wykonanie". Obejmuje ona m.in. utwory nagrane wcześniej przez innych wykonawców, tzw. covery, a także nagrania koncertowe. Zgłoszono do niej 80 albumów i utworów.

Powraca także, po kilku latach nieobecności, kategoria "najlepsza oprawa graficzna", w której nagradzane będą najlepsze okładki płytowe i graficy, którzy je zaprojektowali. Akademia postanowiła wyróżniać także "najlepsze płyty zagraniczne".

Akademia Fonograficzna - Złotymi Fryderykami - nagrodami za całokształt osiągnięć artystycznych o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla polskiej kultury muzycznej - zdecydowała się w tym roku wyróżnić w kategorii "muzyka rozrywkowa": gitarzystę, wokalistę, kompozytora, autora tekstów, legendę polskiej muzyki alternatywnej Roberta Brylewskiego oraz legendarny zespół rockowy, na polskiej scenie muzycznej istniejący od ponad 50 lat Skaldów.

W kategorii "muzyka jazzowa" wyróżnienie otrzymała wokalistka jazzowa, wykonawczyni poezji śpiewanej, kompozytorka Wanda Warska, a w dziedzinie "muzyka poważna" - światowej sławy polski dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie Jacek Kaspszyk.

W tegorocznej edycji nagród zarejestrowano 1 257 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. Najwięcej nominacji otrzymały te z udziałem Dawida Podsiadły.

Akademia nominowała album i piosenkę "Małomiasteczkowy", a także utwór "Początek" wykonany wspólnie z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim - wyróżniła również Podsiadłę jako autora i kompozytora. Nominację otrzymały także dwa teledyski z jego udziałem (nominacje dla reżyserów: Tomasza Bagińskiego i Tadeusza Śliwy) oraz oprawa graficzna albumu "Małomiasteczkowy" (nominacja dla autora grafiki Bartłomieja Walczuka).

W kategoriach "autor roku", "kompozytor roku", "album roku nowe wykonanie" (album "Zalewski śpiewa Niemena") oraz "utwór roku" wyróżniony został także Krzysztof Zalewski. Akademia nominowała również teledysk z jego udziałem (nominacja dla reżysera teledysku do utworu "Początek" - Tadeusza Śliwy).

Lanberry (Małgorzata Uściłowska) została nominowana w kategoriach: "album roku pop" za płytę "miXtura", "utwór roku" (Nie ma mnie) oraz "kompozytor roku" (w teamie autorskim). Została także dostrzeżona grafika albumu "miXtura" autorstwa Angeliki Bujak.

W kategorii "muzyka poważna" nagrody zostaną wręczone za "album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa", "album roku muzyka dawna", "album roku muzyka kameralna", "album roku recital solowy", "album roku muzyka symfoniczna i koncertująca", "album roku muzyka współczesna", "najlepszy album polski za granicą", a także za "najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej".

W dziedzinie "muzyka jazzowa" Fryderyki zostaną przyznane za "album roku jazz" i "debiut roku jazz".

Fani muzyki będą mogli wybierać za pomocą SMS-ów "przebój roku" oraz "wydarzenie muzyczne roku" w ramach konkursu o "nagrodę publiczności", towarzyszącego obchodom 25-lecia Fryderyków.

Fryderyki to nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od 1995 r. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

Partnerem ZPAV przy organizacji tegorocznych Gal Fryderyk jest Związek Artystów Wykonawców STOART. Za produkcję wydarzenia odpowiadają agencje: LIVE oraz Festival Group.

Lista wszystkich nominowanych jest dostępna na stronie http://fryderykfestiwal.pl/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji