Artykuły

Wielkopolska. X Festiwal Nowa Siła Kuratorska wiosną

O relacjach matek i córek, dorastaniu, o tym, jak moda kształtuje nasze życie i o świadomości własnego ciała. O czym jeszcze chcą rozmawiać z publicznością twórcy Festiwalu Nowa Siła Kuratorska?

Dziesiąta edycja festiwalu odbędzie się między 15 kwietnia a 31 maja w Poznaniu i kilku innych miejscowościach w Wielkopolsce. Jednym z głównych założeń projektu jest interdyscyplinarność. Program łączy działania teatralne, rozmowy z artystami, wystawy, konferencje i warsztaty. W poprzednich latach gośćmi były tu m.in. Justyna Sobczyk (założycielka Teatru 21, tworzonego przez osoby z zespołem Downa i z autyzmem), muzyk Patryk Lichota, czy dramatopisarka Agnieszka Jakimiak.

Organizatorzy festiwalu - studentki i studenci Instytutu Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM - skupiają się przy kolejnych edycjach nie tylko na działaniach estetycznych, ale też na problemach codzienności.

- Pragniemy przybliżać ludziom ideę uniwersytetu, który nie będzie kojarzył się wyłącznie z salami wykładowymi, ale także z artystyczną kreatywnością i zaangażowaniem społecznym - tłumaczą.

Pomysły na kolejne odsłony festiwalu rodzą się w ich głowach w ramach specjalizacji "Interdyscyplinarne projekty kuratorskie" prowadzonej przez kuratorkę i producentkę Agatę Siwiak [na zdjęciu]. Widzowie poznali ją m.in. jako współtwórczynię społeczno-artystycznego projektu "Wielkopolska: Rewolucje", który przyniósł Agacie Siwiak w 2013 r. nominację do Paszportu "Polityki".

Ważną cechą festiwalu jest jego dostępność - wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. A także otwartość na doświadczenia widzów.

Co w ramach najbliższej edycji? Warsztaty, wykłady, dyskusje, projekcje filmowe i pokazy performatywne. A także cztery bloki tematyczne, tym razem wszystkie skupione wokół tematu tożsamości.

Przyjrzymy się m.in. sytuacji wchodzących w dorosłość córek. Próbą prześledzenia ich relacji z matkami będzie wystawa autentycznych anonimowych listów, pisanych przez przedstawicielki dwóch różnych pokoleń.

Po pokazie dokumentu "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" w reżyserii Pawła Łozińskiego odbędzie się spotkanie z jedną z bohaterek - Hanną Maciąg. Artystka opowie o procesie powstawania filmu, ale przede wszystkim o komunikacji między matkami a córkami i wzajemnym niezrozumieniu.

Warsztaty ruchowo-terapeutyczne z psychoterapeutką Justyną Torłop-Bajew będą okazją, by przyjrzeć się własnej kobiecości i pogłębić kontakt z ciałem. Powstaje też performance, którego twórczynie chcą rzucić trochę nowego światła na zjawisko drag queen.

Drugi z bloków będzie poświęcony modzie. Organizatorzy przypominają, że jest ona odbiciem naszych wyborów etycznych, politycznych i religijnych, czy uwarunkowań społecznych, a każda ulica jest w gruncie rzeczy wybiegiem mody.

Jednym z wątków modowego cyklu będzie próba sprawdzenia, jak ubierają się widzowie poznańskich teatrów i co wpływa na ich wybory.

Bardzo interesująco zapowiada się wykład "Moda niemożliwa" Karoliny Sulej, która omówi rolę ubrania w getcie warszawskim i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

O historii mody opowie Piotr Szaradowski, który zaprosi też na teatralny flash mob. W programie również projekcja filmu dokumentalnego "Ubierz mnie" Małgorzaty Goliszewskiej. To rzecz o tym, jak jesteśmy odbierani przez najbliższych i czy spełniamy ich oczekiwania, wybierając ten czy inny strój.

Adresatkami kolejnego bloku będą nastolatki. Czy współczesny świat daje im możliwość pełnego wypowiedzenia się poprzez sztukę? Czy dziewczynki, które "powinny być grzeczne i dawać przykład chłopcom" uczy się, także dziś, głównie posłuszeństwa i bezradności? Te tematy rozgryzać będą wraz z prowadzącymi uczestniczki warsztatów dramy i samoobrony, a także publiczność spektaklu "Dziewczyny opisują świat", który powstał w oparciu o lekturę dziewczęcych pamiętników.

Ostatni z bloków, zatytułowany "Proud'n'loud" (w wolnym tłumaczeniu - "dumny i głośny"), ma być próbą stworzenia przestrzeni wspólnoty i otwierania własnego ciała. Osią wydarzeń będzie tu styl taneczny vogue dance, który w latach 80. i 90., m.in. dzięki Madonnie, przerodził się w zjawisko społeczne propagujące otwartość i walczące z wykluczeniami.

Podczas festiwalu odbędzie się m.in. projekcja kultowego filmu "Paris is Burning" Jennie Livingston i trzydniowe warsztaty tańca vogue.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji