Artykuły

Rewolucyjna wdówka

"Wesoła wdówka" Franza Lehara - jedna z najbardziej popularnych i łubianych operetek - zagości od 17 kwietnia w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma. W rolach Równych największe gwiazdy Romy: Grażyna Brodzińska i Bogusław Morka.

Wojciech Kępczyński, dyrektor Teatru Muzycznego Roma pytany, dlaczego zdecydował się na wybór "Wesołej wdówki", odpowiedział:

- Droga, którą obrałem, obejmując dyrekcję Romy, ma doprowadzić do stworzenia tu nowoczesnego teatru muzycznego. Gdy pada hasło: "operetka", najbliższe są mi dzieła, które mimo że klasyczne, noszą w sobie zalążek współczesnego myślenia o sztuce. Franz Lehar nie trzymał się sztywno kanonów gatunku i w stosunku do dzieła swych wielkich poprzedników dokonał iście pokoleniowej rewolucji. To właśnie twórcy "Wesołej wdówki" przypisuje się zerwanie z tradycyjnym, odziedziczonym po operze ścisłym podziałem na balet, chór i solistów. A to przecież w nowoczesnym teatrze rzecz podstawowa.

Wojciech Kępczyński wymieniając atuty "Wesołej wdówki" zwraca uwagę na libretto Victora Leona i Leo Steina, w którym tradycyjne operetkowe schematy zostały zastąpione prawdą psychologiczną, oraz "erotyzm tętniący między wierszami".

Reżyser spektaklu Tadeusz Wiśniewski opierając się na libretcie polskim Jerzego Jurandota i Józefa Słotwińskiego dokonał pewnych poprawek.

- Staraliśmy się być jak najbardziej wierni Leharowi, ale nie ma co ukrywać, że pewne ingerencje były konieczne. W warstwie tekstowej próbowaliśmy uniknąć zbytniego gadulstwa i pamiętaliśmy, że dzisiejsze poczucie humoru różni się od tego sprzed lat. Nie będzie też odkurzonych koronek i falbanek, ale stroje wyczarowane przez znakomitą Irenę Biegańską.

Tadeusz Wiśniewski, który reżyserował już wiele operetek pytany o fenomen ogromnego powodzenia tego gatunku, powiedział krótko: Po prostu operetka ma wiele wspólnego z otaczającą nas rzeczywistością! Obie lubią udawać to, czego nie ma. Operetka - to, czego nie ma już, rzeczywistość zaś - to, czego nie ma jeszcze...

Partię Hanny Glavari na zmianę z Grażyną Brodzińską śpiewać będzie Małgorzata Długosz, a w roli Daniły Daniłowicza usłyszymy Bogusława Morkę i Andrzeja Kostrzewskiego. Ponadto wystąpią m.in. Edyta Ciechomska, Marzanna Rudnicka, Krystyna Starościk, Joanna Mrotkówna, Leszek Świdziński, Bogdan Śliwa, Czesław Gałka, Ryszard Morka i Jan Kociniak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji