Artykuły

Opole. Chińscy tancerze na deskach Kochanowskiego

Na zaproszenie opolskiego Instytutu Konfucjusza Pekińska Akademia Tańca wystąpiła w Opolu z okazji obchodów chińskiego Nowego Roku. Tancerze z Państwa Środka zaprezentowali na deskach opolskiego teatru dramat taneczny oparty na chińskiej poezji klasycznej.

Na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego grupa artystów z Pekińskiej Akademii Tańca zaprezentowała dramat taneczny oparty na chińskiej poezji klasycznej. - To kolejne wydarzenie organizowane po dwuletniej przerwie. Wcześniej w Opolu gościła m.in. Narodowa Orkiestra Chińskiego Radia czy grupy akrobatyczne - mówi Marta Pawłowska z Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej, który we współpracy z miastem zaprosił Chińczyków do Opola z okazji rozpoczęcia chińskiego Nowego Roku (5 lutego rozpoczyna się Rok Świni).

Ewa Jakuczek, od dwóch lata dyrektor opolskiego Instytutu Konfucjusza, przypomina, że w ub.r. roku świętował on lO-lecie istnienia i był jednym z pierwszych w Polsce. Takie instytuty działają obecnie we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu, a kolejny ma zostać uruchomiony w stolicy. - Naszym celem jest krzewienie chińskiej kultury, tradycji i uczenie języka. Dla studentów Politechniki Opolskiej są to zajęcia darmowe, dla pozostałych chętnych tworzymy grupy komercyjne, a opłata semestralna wynosi obecnie 550 zł - wyjaśnia Ewa Jakuczek. Uczestnicy zajęć, odpłatnych i nie, po roku nauki i zdaniu egzaminu, mogą starać się o stypendia umożliwiające im rozwijanie umiejętności językowych na miejscu przez miesiąc, pół roku czy rok. - Wtedy nauka nabiera tempa - podkreśla Ewa Jakuczek. Sama jest absolwentką kursu w opolskim instytucie i korzystała też ze stypendium na wyjazd. Instytut organizuje także dla studentów letnie obozy w Pekinie. - W efekcie mamy kursantów, którzy robią w Chinach magisterium na zasadach obowiązujących w tym kraju - wyjaśnia Ewa Jakuczek.

W opolskim instytucie pracuje 9 osób, w tym dyrektor z Politechniki Pekińskiej Liang Yansong i cztery lektorki, zwykle studentki ostatnich lat lub absolwentki uczelni. Prowadzą one także zajęcia z kaligrafii, parzenia herbaty, historii i geografii

Chin dla opolskich uczniów czy seniorów.

Kilka lat temu uczelnie politechniczne z Polski i Chin powołały konsorcjum, którego celem jest realizowanie idei One Belt - One Road (współczesnego Jedwabnego Szlaku). Jedną z inicjatyw konsorcjum było przeprowadzenie konkursu art and design na projekt jego logo.

Ewa Jakuczek liczy, że działania konsorcjum zaowocują przyjazdami chińskich studentów i naukowców do Polski i Opola, i realizacją wspólnych projektów wpisujących się w inicjatywę One Belt-One Road.

Instytut pełni też rolę konsultingową między samorządowcami i przyszłymi inwestorami z Państwa Środka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji