Artykuły

Polkowice. Wkrótce XXI Polkowickie Dni Teatru "Oblicza Teatru"

W dniach 4-21 marca do Polkowic ponownie zawitają teatry z całej Polski. Podczas XXI Polkowickich Dni Teatru "Oblicza Teatru", którym patronować będzie Magdalena Zawadzka, widzowie będą mogli zobaczyć cenione i różnorodne spektakle w wykonaniu znanych aktorów. Jest to jedno z największych wydarzeń tego typu nie tylko w regionie, lecz również w kraju.

- Dni Teatru to stały element polkowickiego kalendarza kulturalnego - mówi Bogusław Godlewski, Zastępca Dyrektora Polkowickiego Centrum Animacji. - Nie wyobrażam sobie, by mogło ich zabraknąć. Cieszę się, że w tym roku ponownie mamy przyjemność zaprezentować mieszkańcom tak bogaty repertuar.

W tegorocznej edycji, wystąpią m.in. teatry z Warszawy, Krakowa, Szczecina i Katowic. Widzowie będą mogli wybrać się na spektakle komediowe, dramatyczne oraz muzyczne, inspirowane twórczością Jacka Kaczmarskiego oraz Zygmunta Koniecznego. Z pewnością dostarczą one wyjątkowych przeżyć wszystkim miłośnikom. Dodatkowo podczas uroczystej gali 11 marca zwycięzcom zeszłorocznej edycji zostaną wręczone Złote Miedziaki. Szczegółowy repertuar oraz informacje na temat spektakli dostępne będą na stronach www.pca.pl oraz www.obliczateatru.pl.

Bilety do nabycia kasach w Ośrodka Kultury (ul. Skalników 4), kasach Kina (ul. Dąbrowskiego 1) oraz w Galerii "Rynek 26".

Kontakt w sprawie biletów i rezerwacji: 76 746 88 14.

***

Biogram Magdaleny Zawadzkiej

Magdalena Zawadzka, jedna z czołowych polskich aktorek, ma na swoim koncie około 160 ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Jeszcze przed maturą zadebiutowała w filmie pt. "Spotkanie w Bajce".

Pierwszym teatrem, do którego została zaangażowana po dyplomie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, był znakomity Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy. W tym samym czasie zadebiutowała na estradzie w równie znakomitym kabarecie "Dudek".

W Teatrze Dramatycznym w okresie jego świetności zagrała wiele znaczących głównych ról, m.in.: Rosaurę w "Życie jest snem", Ofelię w "Hamlecie", Reganę w "Królu Learze", Iwonę w "Iwonie, księżniczce Burgunda", Muszkę w "Skizie", Dyzię w "Kubusiu Fataliście".

Następnym teatrem był Teatr Polski za dyrekcji Kazimierza Dejmka. W jego reżyserii zagrała Kumę Ubową w "Ubu Królem" i Damę w "Letnim Dniu". W Teatrze Ateneum, do którego została zaangażowana przez dyrektora Janusza Warmińskiego, pracuje do dziś. Tu również zagrała wiele ważnych, różnorodnych ról, jak Porcja w "Kupcu weneckim", hrabina Rozyna w "Szalonym dniu, czyli Weselu Figara", żona w "Małych zbrodniach małżeńskich" czy Matka w "Rzeźni". Gra gościnnie w Och-Teatrze w "Pocztówkach z Europy", w teatrze Polonia w "Panu Jowialskim", również grała w Teatrze Capitol w "Gotowanych głowach", "Gwiazda i ja", a przez wiele lat w Teatrze Scena Prezentacje w "Klanie wdów".

Dzięki wszechstronnym uzdolnieniom sprawdza się w rolach zarówno komediowych, jak i tragicznych, współczesnych i klasycznych, a także kabaretowych. Na przestrzeni lat wielokrotnie występowała z teatrem i kabaretem na scenach Europy, USA, Kanady, Australii i RPA.

Z ponad 70. ról zagranych w Teatrze Telewizji, warto wymienić przede wszystkim: Lady Makbet w "Makbecie", Kasię w "Poskromieniu złośnicy", Kleopatrę w "Cezarze i Kleopatrze", Beatrix w "Beatrix Cenci", Polly w "Operze za trzy grosze", Wasylisę w "Na dnie", Ksantypę w "Obronie Ksantypy", Kasię w "Igraszkach z diabłem", Lulu w "Skizie".

Magdalena Zawadzka zagrała również w wielu filmach, m.in. w: "Rozwodów nie będzie", "Mocne uderzenie", "Mazepa", "Noce i dnie", "Sublokator", "Białe małżeństwo", "Damski interes", "Pan Wołodyjowski". Za rolę Basi Wołodyjowskiej otrzymała wiele nagród i została uznana przez widzów za najlepszą i najpopularniejszą aktorkę. Jedną z jej najbardziej prestiżowych nagród jest Złota Maska. Grała też w telewizyjnych serialach, np.: "Przygody Pana Michała", "Na dobre i na złe", "Samo życie", "39 i pół", "Magda M.".

Nagrody, którymi uhonorowano Magdalenę Zawadzką w ostatnich latach to:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,

Wielki Splendor - Teatr Polskiego Radia,

Tytuł Mistrza Mowy Polskiej,

Złoty Medal - Zasłużony Kulturze Gloria Artis,

Nagroda Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym - 5. Festiwal Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu,

Ikona Polskiego Kina - VI Suspense Film Festival w Kołobrzegu,

Nagroda KLAPS 2018 - 4. Festiwal Filmu i Teatru w Zielone Górze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji