Artykuły

Wrocław. Nominacje do nagrody Warto

Od dziś wybieramy laureata Nagrody Publiczności WARTO. Dziś też ogłaszono nominacje do wyróżnień przyznawanych przez redakcję Gazety Wyborczej - Wrocław. Nazwiska laureatów poznamy na gali Warto 20 marca w Starym Klasztorze.

Nagrody WARTO wręczymy w tym roku po raz 11. Od ponad dekady wyróżniamy młodych, zdolnych artystów w pięciu dziedzinach: Film, Literatura, Muzyka, Sztuki Wizualne i Teatr. I z satysfakcją obserwujemy ich rozwój.

Nasi laureaci wychodzili m.in. z teatralnego offu, jak Sebastian Majewski, który jako pierwszy sięgnął po teatralne WARTO, a w kolejnych latach jego nazwisko znaczyło coraz więcej w mainstreamie.

Często żegnaliśmy naszych laureatów z żalem - tak było w przypadku aktorów Małgorzaty Gorol, Bartosza Porczyka i Adama Szczyszczaja, których kryzys Teatru Polskiego, ale też rozwój artystycznych karier pchnęły do Warszawy, gdzie można ich oglądać na najważniejszych scenach w kraju.

Szósty raz w historii WARTO przyznajemy Nagrodę Publiczności - jej laureatami byli pisarz Wojciech Koryciński, muzyk Peter J. Birch, lalkarka Anna Makowska-Kowalczyk, poeta Kamil Zając i graficzka Lena Czerniawska.

Zwycięzcę wybieramy w otwartym plebiscycie - każdy może oddać głos raz, na jednego z nominowanych. Głosowanie na stronie internetowej wroclaw.wyborcza.pl rozpocznie się dziś o godz. 21.

Laureaci nagród w każdej z pięciu kategorii dostaną plakiety autorstwa Tymona Wodnickiego oraz po 10 tys. zł od miasta Wrocław. Zwycięzca plebiscytu publiczności otrzyma 5 tys. zł od Wrocławskiego Domu Literatury. Wyróżnienia wręczymy 20 marca podczas gali w Starym Klasztorze. Dwukrotnie wręczyliśmy też honorowe WARTO - otrzymali je zespół Teatru Polskiego w Podziemiu i aktorka, wokalistka i aktywistka Karolina Micuła.

Tegoroczne nominacje

W kategorii Film jury nominowało cztery osoby: aktorkę Karolinę Bruchnicką za główną rolę w filmie "Córka trenera" w reżyserii Łukasza Grzegorzka, Jagnę Dobesz za scenografię do filmu "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserkę Paulinę Ziółkowską za scenariusz, reżyserię, opracowanie plastyczne animacji "Na zdrowie" i montażystę Nikodema Chabiora m.in. za pracę przy filmach "Ukołysz mnie" Davida Tejera i "Rojst. Prolog" Michała Marczaka.

W kategorii Literatura szansę na nagrodę mają: poeta Maciej Bobula za tomik "Wsie, Animalia, Miscellanea", prozaik Jakub Tabaczek za "Czytajcie, co wam pisane", eseista Dawid Szkoła za "Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu", powieściopisarka Iga Zakrzewska-Morawek za powieść "Wstyd" i autorka komiksów Małgorzata Kulik za książkę "Ta małpa poszła do nieba".

W kategorii Muzyka nominacje trafiły do Endy'ego Ydena za debiutancki album "GTFO!", Kapeli Timingeriu za pierwszy studyjny album "Gadzie i Goje", zespołu Hello My Sunshine za pierwszą płytę "Wolno nam żyć wolno", Suwala, czyli Piotra Suwalskiego, za minialbum "Forma" i wrocławskiego kolektywu Regime Brigade za stworzenie i prowadzenie klubowej przestrzeni Uczulenie.

W kategorii Sztuki Wizualne nominowano: malarkę Karolinę Balcer, nagrodzoną w ubiegłym roku jako część zespołu galerii Wykwit - tym razem za indywidualną działalność, ceramiczkę Weronikę Lucińską za międzynarodowe sukcesy i wystawę we wrocławskiej Galerii Miejskiej, rzeźbiarkę Annę Raczyńską m.in. za pracę prezentowaną podczas ubiegłorocznego Survivalu, performerkę i psycholożkę Irminię Rusicką, która wykorzystuje artystyczne działania do badań nad zachowaniami społecznymi oraz kolektyw Cave, czyli Mariusza Maślankę i Barbarę Żłobińską, za obiekty, instalacje, rzeźby odzwierciedlające nowe nurty w sztuce, filozofii i kulturze globalnej.

Jeśli chodzi o kategorię Teatr, nagroda może trafić do aktorki i reżyserki Agnieszki Bresler, nominowanej za spektakle "Kobietostan" i zrealizowaną z osadzonymi w zakładzie karnym w Krzywańcu "Marię K.", aktorki Sary Celler-Jezierskiej, wyróżnionej za role w spektaklach wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego, aktorki, dramatopisarki i reżyserki Magdy Drab nominowanej za ekwilibrystyczną żonglerkę tymi trzema talentami, która co roku przynosi ciekawe efekty - tym razem w postaci spektaklu z własnym tekstem i we własnej reżyserii, zatytułowanego "Dzielni chłopcy" w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, aktorki i wokalistki Emose Uhunmwangho związanej z Teatrem Muzycznym "Capitol", która od lat wbija nas w fotele potęgą swojego głosu i sceniczną osobowością, lub aktorki Pauliny Wosik. Ją zauważyliśmy już na studenckich dyplomach, ale dopiero kreacją w "Genialnej przyjaciółce" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym podbiła nasze serca.

Partnerem Nagrody Publiczności jest Wrocławski Dom Literatury, Partnerem WARTO jest Archicom. Patronat nad nagrodą objęło Miasto Wrocław.

Jak głosujemy?

** głosowanie trwa od dziś od godz. 21 do 14 marca do godz. 12;

** link do głosowania znajdziecie na stronie wroclaw.wyborcza.pl. Tam także pełna lista nominowanych;

** każdy może oddać tylko jeden głos;

** w plebiscycie na Nagrodę WARTO Publiczności nie ma podziału na kategorie, wybieramy wśród wszystkich nominowanych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji