Artykuły

Gdańsk. Premiera "Śmierci komiwojażera" w Wybrzeżu

Dopiero teraz tekst dramatu Arthura Millera o kapitalistycznej opresji, "Śmierć komiwojażera", może w Polsce wybrzmieć w pełni. Jego najnowszą wersję przygotowuje w Teatrze Wybrzeże młody reżyser z krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, Radosław Stępień.

Stara Apteka, nowo otwarta scena Teatru Wybrzeże, to dziś bez dwóch zdań najaktywniejsza dziś przestrzeń funkcjonująca w ramach tej instytucji - od jesiennej inauguracji niemal co miesiąc odbywają się tam kolejne premiery, poza samymi spektaklami można tam też uczestniczyć w innych wydarzeniach, np. spotkaniach z autorami czy pokazach rejestracji klasycznych przedstawień ze współczesnej historii teatru.

Kolejną okazją, żeby się tam wybrać będzie premiera najnowszego przedstawienia, które trafi do repertuaru gdańskiej sceny. Będzie to przedsięwzięcie w ramach którego dyrekcja gdańskiej sceny daje możliwość zaistnienia w ramach poważnej repertuarowej instytucji teatralnej "młodej krwi" - twórcą tego spektaklu jest przedstawiciel najmłodszego pokolenia rodzimej reżyserii.

Radosław Stępień studiował na Wydziale Reżyserii Dramatu w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. W jego dotychczasowym dorobku twórczym najważniejszym punktem jest z pewnością współpraca z największym mistrzem współczesnego polskiego teatru, Krystianem Lupą. Ale Stępień był też dramaturgiem przy przedstawieniu "Kariera Artura Ui" Bertolda Brechta, które w krakowskim Teatrze im. Słowackiego przygotował Remigiusz Brzyk. Uwagę środowiska zwrócił jesienią 2017 roku, kiedy na Forum Młodej Reżyserii - przeglądzie twórczości studentów tego kierunku - zaprezentował szekspirowskiego "Hamleta".

W Gdańsku zmierzy się z klasyką zupełnie innego rodzaju - przygotowuje nową wersję najsłynniejszego tekstu Arthura Millera. Tytułowym bohaterem "Śmierci komiwojażera" jest szeregowy pracownik korporacji, który wbrew oczekiwaniom społeczeństwa i rodziny nie odniósł sukcesu. Wie, że nie może się do tego przyznać, więc udaje, że wszystko jest w porządku. Choć amerykański dramat powstał ponad siedem dekad temu, jego treść i problematyka brzmi dziś w Polsce szczególnie donośnie i tym bardziej warto do niego wracać.

---

premiera SOBOTA, 2 marca, godz. 19, bilety: 100 zł, kolejne spektakle: NIEDZIELA, 3 marca, godz. 19, WTOREK-ŚRODA, 5-6 marca, godz. 19, CZWARTEK, 7 marca, godz. 19, bilety: 30-40 zł, Gdańsk, scena Stara Apteka, Teatr Wybrzeże, ul. Teatralna 2

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji