Artykuły

Małgorzata Leśniewska (15.07.1929-01.03.2019). Pożegnanie

Małgorzatę Leśniewską, aktorkę zmarłą 1 marca b.r., wspomina Witold Sadowy.

Była przede wszystkim aktorką teatralną. O głębokiej prawdzie oddziaływania i szlachetnych warunkach zewnętrznych. Uprawiała ten zawód z pasją i zaangażowaniem. Od dzieciństwa marzyła o teatrze. Chciała być aktorką.

Urodziła się 15 lipca 1929 roku w Mogielnicy. Po maturze i egzaminie wstępnym dostała się na studia do PWST w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski w roku 1953. Jej mentorami byli najwybitniejsi artyści tamtych czasów - Janina Romanówna, Jan Kreczmar i Aleksander Bardini. Po dyplomowych rolach Tani w radzieckiej sztuce Wiktora Rozowa, Hipolity w "Śnie nocy letniej" Szekspira oraz tytułowej "Panny Maliczewskiej" Gabrieli Zapolskiej zaangażowała się do Teatru Wojska Polskiego w roku 1953. W roku 1955 teatr przeniósł się do Pałacu Kultury. Zmienił nazwę na Teatr Dramatyczny m. st .Warszawy. Wśród wielu ról, które grała na tej scenie, były Izabella w "Alkadzie z Zalamei" Calderona w reżyserii Ludwika Rene, Panna Młoda w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Maryny Broniewskiej i Jana Świderskiego oraz role w sztukach Bertolta Brechta "Szwejk" i "Pan Punttila i jego sługa Matti" w reżyserii Ludwika Rene.

Potem wyjechała z Warszawy. Pracowała na prowincji. W Teatrze Miejskim im. Adama Mickiewicza w Częstochowie a następnie w Płocku, w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego, za dyrekcji Jana Skotnickiego. Grała tam mnóstwo ról. Wśród nich Ingę w "Pierwszym dniu wolności" Leona Kruczkowskiego w reżyserii Karola Borowskiego. Przez krótki czas była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie i Teatru Ochoty. Współpracowała z Rozgłośnią Polskiego Radia, dubbingiem,Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji. Występowała w licznych filmach polskich, grając epizodyczne role.

Teatr był dla niej najważniejszy. W nim znajdowała satysfakcję. Udzielała się społecznie. Wspierała młodzież. Odeszła, mając 89 lat. Żegnam Cię droga Małgosiu ze smutkiem. Śpij spokojnie. Januszowi Leśniewskiemu, Jej synowi, składam wyrazy głębokiego współczucia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji