Artykuły

Częstochowa. Teatr zachęca do wsparcia budowy Domu Oczami Brata

29 i 30 marca w Teatrze im. Mickiewicza odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz stworzenia w Częstochowie domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podobne akcje przeprowadzone zostaną również w innych teatrach i instytucjach w kraju.

Częstochowska Fundacja Oczami Brata pragnie zrealizować marzenie swoje oraz wielu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Pragnie stworzyć w naszym mieście Dom Oczami Brata. Miejsce przeznaczone dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek bliskich, nie mogą mieszkać samodzielnie.

- To dom dla tych, którzy nie są w stanie się usamodzielnić. Jeśli ktoś ma szansę na samodzielne mieszkanie, to robimy wszystko, żeby tak się stało, jeśli nie - ten dom jest dla nich - zaznacza szef częstochowskiej fundacji Paweł Bilski.

Dom zlokalizowany będzie w dzielnicy Błeszno przy ul. Brzezińskiej. Dach nad głową i zabezpieczenie swojej przyszłości znajdzie przynajmniej osiem osób z niepełnosprawnością. Dom tworzony będzie w ramach zasad deinstytucjonalizacji. Będzie to placówka otwarta dla lokalnej społeczności. Odbywać się w nim będą warsztaty, szkolenia, występy artystyczne.

Koszt stworzenia takiego domu to ok. 2 800 000 zł. Fundacja chce jednak maksymalnie ograniczyć koszty, przez zbiórki publiczne, pomoc firm czy sponsorów, którzy podzielą się np. materiałami. Bilski marzy, że fundamenty uda się wylać już we wrześniu (o całym projekcie pisaliśmy TUTAJ).

Częstochowski teatr zachęca do zbiórki!

Pomóc w uzbieraniu niezbędnej kwoty ma zbiórka, która odbędzie się 29 i 30 marca w Teatrze im. Mickiewicza. W tych dniach, o godz. 19, na częstochowskiej scenie grany będzie spektakl "Czyż nie dobija się koni?" w reżyserii Magdaleny Piekorz.

To, że zbiórka na rzecz Domu Oczami Brata, odbywa się w teatrze nie jest kwestią przypadku. Teatralna pasja od lat wpisuje się w działalność fundacji. Czy to za sprawą Teatru Oczami Brata, który tworzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Sam Bilski jest zaś uczniem Szkoły Aktorskiej przy Teatrze im. Jaracza w Olsztynie.

Olsztyński teatr również przyłączył się do promowania idei budowy niezwykłego domu.

- Zbiórkę publiczna na rzecz budowy Domu Oczami Brata odbywać się w różnych teatrach i instytucjach w Polsce. Czekamy na kolejne zgody. Do tego przygotowaliśmy też specjalne maskotki i magnesy, z których dochód przekazany zostanie na ten cel - wylicza Paweł Bilski.

Pomóc można też za pośrednictwem portalu pomagamy.im/domoczamibrata, na którym prowadzona jest zbiórka. Realizację marzenia fundacji można wspomóc, przekazując też np. materiały budowlane czy 1 proc. swojego podatku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji