Artykuły

Gdynia. Premiera musicalu "The Big Bang" w Muzycznym

Musical "The Big Bang czyli wielki wybuch" wystawi Teatr Muzyczny w Gdyni. Wystąpi w nim dwóch aktorów i towarzyszący im na scenie grający na żywo pianista. Premiera spektaklu, powstającego w koprodukcji z Teatrem Komedia w Warszawie, odbędzie się 11 kwietnia.

We wtorek odbyła się próba medialna przedstawienia i spotkanie z jego twórcami.

- Na scenie mamy dwójkę domorosłych twórców, którzy napisali najwspanialszy musical na świecie i chcą uzyskać na niego środki finansowe. Bagatela - 83 miliony dolarów. Bo ma to być musical pod każdym względem naj - najdroższy, z największą liczbą aktorów, z kilkoma tysiącami kostiumów i trwający kilkadziesiąt godzin z małymi przerwami. A oni przed widownią, która stanowi potencjalnych inwestorów, przedstawiają tylko we dwójkę cały ten musical - powiedział reżyser Tomasz Dutkiewicz, który jest także autorem adaptacji musicalu i jego tłumaczenia.

Wyjaśnił, że jest to musical w kameralnej formie. - Myślę jednak, że pod względem treści - a jest nią opowieść o historii świata od wielkiego wybuchu czyli tytułowego The Big Bang do czasów współczesnych - jak i tego, co się dzieje na scenie - to jest kilkadziesiąt różnych musicali w jednym. W podtytule napisano, że jest to "najbardziej zwariowany musical świata" i nie ma tym cienia przesady. To jest 90 minut czystej rozrywki. To jest poczucie humoru w swoim pierwotnym wydaniu - uważa Dutkiewicz.

Musical "The Big Bang" miał swoją premierę w jednym z teatrów Off Broadwayu w Nowym Jorku pod koniec lat 80. ub. wieku. Autorem libretta i tekstów piosenek jest Boyd Graham, a muzyki Jed Feuer.

- Potem był grany w różnych miejscach na świecie. Ja, poszukując kameralnej formy musicalowej na małą scenę, natrafiłem na realizację tegoż musicalu w jego pierwotnej obsadzie, czyli teraz już dużo starszych panów, w Miami na Florydzie. Poleciałem to obejrzeć na żywo i zachwyciłem się tym spektaklem - wyjaśnił twórca musicalu.

Dutkiewicz przyznał, że choć musical ma czysto rozrywkowy charakter, to jest trudnym przedstawieniem dla samych aktorów. - Muszą wykazać się ogromnym profesjonalizmem. Oprócz tego, że we dwójkę muszą przez półtorej godziny przykuć uwagę widowni - co już jest wyczynem - to jeszcze muszą naprawdę nieźle tańczyć, świetnie śpiewać i być do tego potwornie śmieszni - zaznaczył.

W musicalu wystąpią: Marek Sadowski (Jed) oraz Marcin Słabowski (Boyd). Na fortepianie zagra Marcin Pietrzak.

- Nie jest lekko. Nie byłem przygotowany na to, że będzie to tak wymagający spektakl. Jest nas dwójka, masa rekwizytów, bardzo dużo śpiewania i tańca. To jest pełnowymiarowy musical typu broadwayowskiego. Muzyka jest bardzo różnorodna stylistycznie, od hiszpańskich klimatów, poprzez trochę reggae. Są piosenki wesołe i smutne, jest duża rozpiętość - naprawdę, każdy znajdzie muzycznie w tym musicalu coś dla siebie - ocenił Marcin Słabowski.

Marek Sadowski potwierdził, że spektakl stawia aktorom wysoko poprzeczkę. - Każdy z nas gra kilkanaście postaci, od Adama i Ewę, po Napoleona i Józefinę. Spektakl jest dla nas bardzo intensywny. Nie ma właściwie chwili, żeby usiąść przez te 90 minut, taka jest ilość zmian kostiumów i biegania na scenie - ocenił.

Za scenografię i kostiumy w musicalu The Big Bang czyli wielki wybuch" odpowiada Wojciech Stefaniak, a za choreografię Joanna Semeńczuk.

Tomasz Dutkiewicz jest absolwentem Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii na PWST w Warszawie. Ponadto studiował polonistykę, religioznawstwo oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię analityczną w Collegium Civitas.

W latach 1988-92 był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. W 1999 r. został dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, gdzie wyreżyserował kilka spektakli. Współpracował jako reżyser m.in. z Teatrem Współczesnym w Warszawie, Lubuskim Teatrem im. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Teatrem Syrena w Warszawie, Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, Teatrem Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Teatrem Powszechnym w Radomiu, Och-Teatrem w Warszawie. Przygotował także "Zemstę nietoperza" w Luksemburgu i "Magiczną miłosną podróż" w Goerlitz.

Od 2006 r. jest dyrektorem Teatru Komedia w Warszawie, gdzie wystawił m.in. "Samotne serca" Erica Chappella, "Zamianę na wakacje" Iana Ogilvy, "Wydmuszkę" Marcina Szczygielskiego, "Seks, miłość i podatki" Williama Van Zandt'a i Jane Milmore'a, musicale "Boyband", "Zorro" i "Pierwszą randkę", a także wiele innych.

W Teatrze Muzycznym w Gdyni wyreżyserował "West Side Story", "Love Story", "Piaf", "Chodnik", "Ghost" oraz "Gorączkę sobotniej nocy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji