Artykuły

Małopolskie. Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Niedzielę Palmową w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymi zobaczą sceny wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i wypędzenia kupców ze świątyni. Kulminacja misterium w Wielki Piątek.

Tradycja prezentacji wydarzeń sprzed 2 tys. lat sięga w Kalwarii Zebrzydowskiej początków XVII w., gdy powstał tam klasztor Bernardynów.

- Idziemy drogami Wielkiego Postu, aby w Wielki Piątek stanąć przy krzyżu Jezusa na Kalwarii, a później, w poranek wielkanocny - przy pustym grobie. W Kalwarii Zebrzydowskiej, w sanktuarium, w polskiej Jerozolimie, trwają już przygotowania do tych najważniejszych wydarzeń naszej wiary. Zapraszam na uroczystości odpustu Wielkiego Tygodnia, które rozpoczniemy w Niedzielę Palmową - powiedział kustosz kalwaryjskiego sanktuarium bernardyn ojciec Konrad Cholewa.

Podczas misteriów w rolę historycznych postaci sprzed dwóch tysięcy lat wcielają się klerycy z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego i świeccy. Rokrocznie w uroczystościach uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych.

Mszę św. w Niedzielę Palmową odprawi generał zakonu franciszkanów Michael Perry.

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Aktorzy zainscenizują wówczas sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza. W Wielki Czwartek uroczystości zaczną się od obmycia przez Chrystusa nóg apostołom. Później, w procesji dróżkami kalwaryjskimi, wierni będą podążali za Jezusem i apostołami na ostatnią wieczerzę. Zobaczą modlitwę w ogrodzie oliwnym, scenę pojmania Chrystusa, a także przesłuchania przed najwyższą radą.

W Wielki Piątek aktorzy będą odgrywali sceny męki Zbawiciela. Rano procesja wyruszy spod Domu Kajfasza. Wierni przejdą przy Ratuszu Piłata, gdzie słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Następnie będą się modlili w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, idąc na Wzgórze Ukrzyżowania. W znajdującej się na jego szczycie kaplicy Grobu Pana Jezusa do niedzieli będzie trwała adoracja. Liturgii wielkopiątkowej, która zwieńczy misterium, będzie przewodniczył bp Jan Szkodoń.

- W Wielkim Tygodniu kalwaryjskie sanktuarium odwiedza prawie 150 tys. wiernych. Najwięcej spośród nich modli się w Wielki Piątek. Wielu z kalwaryjskich pielgrzymów mówi, że nie wyobraża sobie tego dnia bez przybycia na to święte miejsce. () - podkreślił o. Tarsycjusz.

Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy został ufundowany klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale z końcem XVII w. rozszerzone zostały o Wielki Czwartek.

Po pierwszym rozbiorze Polski kalwaryjski obrzęd zubożał. Chrystusa w Wielki Czwartek symbolizował jedynie krzyż z insygniami Męki Pańskiej, a apostołowie występowali tylko przy obmywaniu nóg.

Po II wojnie światowej ceremoniał znany był jedynie najstarszym przewodnikom pielgrzymek. Malała liczba pątników, którzy nie byli zainteresowani bezbarwnym obrzędem. Wówczas ojciec Augustyn Chadam za zgodą metropolity krakowskiego abp. Stefana Sapiehy odnowił go i wzbogacił.

W 1947 r. w Niedzielę Palmową urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy" na osiołku. Swój program otrzymały również Wielka Środa, Czwartek i Piątek. Pojawiły się postaci Chrystusa, Matki Bożej, apostołowie, arcykapłani, faryzeusze, kobiety i żołnierze. Każda z nich została ucharakteryzowana i otrzymała teksty do wygłoszenia. W 1953 roku misterium otrzymało formę, która jest znana do dziś.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Jednocześnie z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji