Artykuły

Nie żyje Ryszard Kaja

Wybitny twórca plakatów, scenograf, malarz i grafik zmarł w środę (17 marca) nad ranem w szpitalu w Legnicy. Miał 57 lat.

- W Poznaniu się urodziłem, łazarski ze mnie chłopak, chodziłem do szkoły, studiowałem, podejmowałem się też pierwszych prac. Całe życie w nim spędziłem, więc jestem Poznaniem przesiąknięty. Ale chyba tak to już w życiu jest, że dla każdego coś innego jest ważne. Niektórzy gonią za sławą, co ich syci, inni w pogoni za mamoną się zatracają, a ja zwyczajnie chciałem być szczęśliwy. Tak więc gdy po wielu próbach znalazłem osobę, przy której chciałbym być lepszy, zdecydowałem się wyjechać. I tak też od 26 lat mam swój dom we Wrocławiu - opowiadał w 2016 r. w rozmowie z Kulturapoznan.pl, zapowiadając swoję wystawę w Galerii Miejskiej Arsenał.

Malarz, grafik, scenograf, jeden z najbardziej znanych polskich twórców plakatu. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dziś Uniwersytet Artystyczny), gdzie uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni Norberta Skupniewicza. Współpracował m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Narodową w Warszawie i Polskim Teatrem Tańca. W latach 1995-1999 był głównym scenografem w poznańskiej Operze.

Tworzył scenografie i kostiumy, grafiki, rysunki, kolaże i plakaty teatralne. Jest m.in. autorem słynnej serii "Plakat Polska". - Lubię zwyczajność i siermiężność. Jestem bardzo polski, z pełnym wachlarzem naszych wad. Pławię się w bezwstydnym gminnym świecie, często nieco grubiańskim, nieprzystojnym. Ale z drugiej strony lubię świat tandetnie mieszczański. Mój świat to taki bigos trywialności i salonu, banału i nieokiełznanej fantazji ze snu - opowiadał w tym samym wywiadzie.

Informację o śmierci artysty podał serwis Polishposter.com: "Z ogromnym poczuciem opuszczenia i żalem informujemy, że dzisiaj odszedł nasz najbliższy przyjaciel - Ryszard Kaja. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, mimo iż jesteś w nas już na zawsze. Ryszard Kaja zmarł dzisiaj nad ranem w szpitalu w Legnicy. Łączymy się w bólu z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi wielkiego artysty".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji