Artykuły

Polskie Radio. Grzegorz Małecki czyta w Dwójce "Dziennik" Gombrowicza

Program 2 Polskiego Radia prezentuje od piątku 26 kwietnia - w cyklu "Książka do słuchania" - słynny "Dziennik" Witolda Gombrowicza. Fragmentów dzieła, uznawanego za najwybitniejsze literackie osiągnięcie autora, można słuchać w radiowej Dwójce w aktorskiej interpretacji Grzegorza Małeckiego.

Czym jest "Dziennik" Witolda Gombrowicza? To dzieło wyjątkowe i nieznajdujące porównania w polskiej literaturze, niepoddające się także przyporządkowaniu gatunkowemu. Autor pisał je w latach 1953-1969 na zaproszenie Jerzego Giedroycia, założyciela Instytutu Literackiego.

W "Testamencie. Rozmowach z Dominikiem de Roux" Gombrowicz opowiada: Rok 1952. Byłem wtedy sekretarzem dyrekcji Banco Polaco w Buenos Aires. Żałosny pan sekretarz! Pensja głodowa [] próbowałem pisać, gdy prezes wchodził, chowałem pod biurko papiery []. Nawiązałem wtedy współpracę z "Kulturą". Były to pierwsze moje publiczne wystąpienia w języku polskim po piętnastoletniej przerwie. Drugi czy trzeci z tych felietoników napisałem w formie dziennika. List od Jerzego Giedroycia, redaktora: "Ten rodzaj panu odpowiada, może pan spróbować tak dalej".

"Dziennik" Gombrowicza po raz pierwszy wydany został w trzech tomach w latach 1957-1966 w Paryżu przez Instytut Literacki. Są w nim zarazem relacje, jak i kreacje. A także przymiarki do eseju "Przeciw poetom", notatki do "Pornografii" i wadzenie się z aktualnymi problemami życia literackiego, a także reakcje na lektury. - Wybór przez nas dokonany kończymy w maju 1963 roku, gdy pisarz po 23 latach pobytu w Argentynie powraca do Europy. Przypłynął na zaproszenie Fundacji Forda. W berlińskim Tiergarten czuje zapach Polski i zapach śmierci - opowiada Anna Lisiecka z redakcji literackiej radiowej Dwójki.

"Dziennik" Witolda Gombrowicza w 20 odcinkach w "Książce do słuchania" od poniedziałku do piątku w godz. 19.10-19.30. Pierwszy fragment w piątek 26 kwietnia. Czyta Grzegorz Małecki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji