Artykuły

Wrocław. Instytut Grotowskiego świętuje 30 lat spektaklu "Moskwa-Pietuszki"

Legendarny spektakl "Moskwa-Pietuszki" w wykonaniu Jacka Zawadzkiego będzie można zobaczyć w maju w Instytucie Grotowskiego.

Przedstawienie prezentowane było na wszystkich najważniejszych festiwalach w Polsce, a także w Moskwie, Berlinie, Londynie, Edynburgu czy Los Angeles - wszędzie spotykając się ze znakomitymi recenzjami i entuzjastycznym odbiorem. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie oraz warsztaty z Jackiem Zawadzkim.

"Moskwa-Pietuszki" to spektakl wyreżyserowany przez Zygmunta Duczyńskiego - nieżyjącego już, wybitnego twórcę teatru alternatywnego w Polsce i założyciela Teatru Kana w Szczecinie. Premiera odbyła się w 1989 roku. Ta teatralna wizja poematu Wieniedikta Jerofiejewa uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury rosyjskiej przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Jacek Zawadzki wciela się w postać Wieniczki, przegranego alkoholika, który utraciwszy pracę w Moskwie, wraca do swoich rodzinnych Pietuszek. Spektakl jest nie tylko portretem skłóconego z życiem nieudacznika, stanowi przede wszystkim alegorię życia jako podroży przez czyściec do raju.

Od 1989 roku aktor nieprzerwanie prezentuje spektakl w kraju i za granicą. Przez 11 lat grał go w Stanach Zjednoczonych, zbierając znakomite recenzje: "Przeżywając intensywnie, choć w półmroku, treść przedstawienia nigdy nie ma się pewności czy jesteśmy w obecności szaleńca, poety, pijaka czy proroka [...]" ("Park Labrea News"); "To piękna prezentacja możliwości stworzenia teatru przy pomocy nieosłoniętej żarówki, lustra, świeczki, walizki i jednego aktora - Teatr Kana ze Szczecina podtrzymuje podstawowe idee teatru ubogiego Jerzego Grotowskiego, akcentując intensywność spotkania rodzącego się pomiędzy widownią a wykonawcą [...]" ("The Herald"). W 2012 roku Zawadzki wrócił do Polski i kontynuuje swoją teatralną podróż na trasie Moskwa-Pietuszki. Jak pisze Artur D. Liskowacki: "[...] Jest jednak coś, co - jak sądzę - różni dzisiejsze przedstawienie od tego sprzed lat. To dzisiejsze jest jakby stonowane, wyciszone. Powiedziałbym nawet, że więcej w nim pokory. A w roli Jacka Zawadzkiego - choć jest w niej trochę scenicznej ekwilibrystyki - pojawiły się prostota i czystość wyrazu, która znamionuje największe kreacje" ("Kurier Szczeciński"). Spektakl zaprezentowany zostanie w Sali Teatru Laboratorium 23 maja 2019. Szczegóły na: https://bit.ly/2HYvzsv.

Dzień później, 24 maja 2019, odbędzie się spotkanie z Jackiem Zawadzkim połączone z pokazem telewizyjnego zapisu przedstawienia "Moskwa-Pietuszki" nagranego w 1995 roku z udziałem publiczności. Podczas spotkania, które poprowadzi Jarosław Fret, aktor opowie m.in. o fenomenie długowieczności spektaklu. Wstęp wolny. Szczegóły na: https://bit.ly/2YOJE0Q.

Dodatkowo, 25 maja 2019 , będą miały miejsce warsztaty Jacka Zawadzkiego zatytułowane "Oddech/Obecność/ Głos/Słowo/Komunikacja". W programie m.in. seria ćwiczeń oddechowych jako podstawa pracy nad głosem, praca z tekstem czy działania ukierunkowane na wzmocnienie koncentracji. Zapisy trwają do 24 maja. Szczegóły na: https://bit.ly/2HYvzsv.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji