Artykuły

Grenoble. Projekt "Kantor en Rhône - Alpes"

W dniach od 30 czerwca do 8 lipca w Grenoble we Francji odbywają się 18-te Spotkania Młodych Teatrów Europejskim. Tegoroczną edycję spotkań główny organizator - CREARC, Centre de Création de Recherche et des Cultures - poświęcił Tadeuszowi Kantorowi i współczesnemu teatrowi polskiemu.

Udział Cricoteki w spotkaniach stanowi pierwszy etap projektu "Kantor en Rhône - Alpes" zrealizowanego dzięki współpracy i wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz Regionu Rhône - Alpes.

Celem projektu jest bogata prezentacja twórczości Tadeusza Kantora w 3 miastach tego regionu - Grenoble, Lyonie i Valence. Po festiwalu w Grenoble kontynuację w pozostałych dwóch miastach przewidziano na jesień bieżącego roku. Projekt obejmuje realizację kilku wystaw dotyczących biografii i twórczości artysty, organizację sympozjum oraz innych wydarzeń służących przypomnieniu związków Tadeusza Kantora z Francją.

W programie spotkań teatralnych w Grenoble znajduje się dzień niemal w całości dedykowany polskiemu artyście tj. "Dzień Kantora" (5 lipca, Audytorium Muzeum Grenoble), na który złożą się m.in. projekcja najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora - "Umarłej klasy" oraz konferencja pt. "Kantor, jego źródła i wkład do teatru europejskiego" zakończona "Wielką Debatą". Udział w niej wezmą m.in.: Batia Baum, Anna Dziedzic, Małgorzata Paluch - Cybulska, Jerzy Lach, Marco Pernich, Bogdan Renczyński oraz Guy Scarpetta

Wśród dwudziestu zaproszonych do udziału zespołów, m.in. z Niemiec, Francji, Rosji, Grecji, Włoch i Izraela znajdują się trzy grupy teatralne z Polski, a wśród nich wytypowany przez Cricotekę teatr "Przedmieście", działający pod kierunkiem Anety Adamskiej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnem. Zaprezentuje on spektakl zatytułowany "Opowieść", będący autorską impresją o ludzkim losie, miłości, pracy i przemijaniu. To właśnie przedstawienie w 2004 roku otrzymało I nagrodę im. T. Kantora na III Podkarpackich Prezentacjach Teatralnych w Wielopolu Skrzyńskim Struktura przedstawienia została zbudowana w oparciu o prawdziwe historie rodzinne osób tworzących to przedstawienie, reżyserka posłużyła się również fragmentami literackimi zaczerpniętymi z twórczości Olgi Tokarczuk, Wiesława Myśliwskiego, Czesława Miłosza. W spektaklu wykorzystano kilka elementów oddziaływania na wyobraźnię widza - od plebejskiej muzyki (granej na żywo) przez reprodukowanie na ekranie starych fotografii (czarno-białe slajdy), po słowo i symboliczny obraz. Pojawiają się w nim wiejskie rytuały, takie jak zabawa, ślub, pogrzeb, modlitwa. Temat ślubu stanowi w tym roku również główny motyw zamykającej 8 lipca spotkania "Parady" - przedstawienia co roku prezentowanego na ulicach Grenoble, w którym udział wezmą wszystkie biorące udział w festiwalu grupy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji