Artykuły

Włochy. Prezentacja pierwszego tomu tekstów Tadeusza Kantora

We Włoszech ukazał się pierwszy tom tekstów współtwórcy teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Prezentacja książki odbyła się w poniedziałek w Instytucie Polskim w Rzymie z udziałem wybitnej włoskiej reżyserki teatralnej Emmy Dante.

Pierwszy z trzytomowej publikacji zbiór tekstów z lat 1938-1974 ukazał się pod redakcją Silvii Parlagreco, w tłumaczeniu Ludmiły Ryby, aktorki Cricot 2. Jego prezentacji dokonał polonista Luigi Marinelli, tłumacz drugiego tomu Kantora.

Tom pierwszy zawiera manifesty artystyczne, notatki, partytury teatralne. Obejmuje okres podziemnej działalności teatralnej artysty w czasie hitlerowskiej okupacji, a także między innymi narodziny Cricot 2.

W oczekiwanym drugim tomie znajdą się teksty Kantora z lat 1975-1984, a w trzecim - do 1990 roku, czyli roku śmierci reżysera, teoretyka sztuki i malarza, twórcy takich sztuk, jak "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", znanych również dobrze włoskiej widowni.

O swej fascynacji teatrem Tadeusza Kantora opowiedziała w Instytucie Polskim nad Tybrem reżyserka i dramaturg Emma Dante, która w latach 80. zainteresowała się teatrem awangardowym i w polskim artyście znalazła mistrza i przewodnika.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji