Artykuły

Elbląg. Po premierze "Kaczmarskiego..." u Sewruka

Nysa, kontrola, kartki żywnościowe, nie zabrakło też kolejki. Tak było w sobotę w Teatrze Sewruka w Elblągu, gdzie odbyła się premiera spektaklu "Kaczmarski - 4 pory niepokoju". To był wyjątkowy dzień w niezwykłej oprawie.

Trzonem tego spektaklu muzycznego są mądre i ponadczasowe piosenki Jacka Kaczmarskiego. Reżyserem spektaklu jest Robert Talarczyk, a aranżacje muzyczne przygotował Hadrian Filip Tabęcki. Spektakl jest swoistą lekcją historii współczesnej, opowiadającej o prawdzie, zbrodni, wolności i marzeniach. Wtłoczony w ramy systemu artysta, swoim buntem zapala tłum do walki o własne marzenia, jednak jak to zazwyczaj w życiu bywa, takich idealistów najczęściej miażdży przetaczające się właśnie koło historii.

Ze scenicznej opowieści wyłania się jednak nie tylko tragiczna postać samotnego barda, a raczej - jego niepokoje, przemyślenia i gorzkie komentarze do wydarzeń nam bliskich jak i tych bardziej odległych.

By wprowadzić gości w klimat lat osiemdziesiątych, przed rozpoczęciem premiery na zebranych gości czekał Dyrektor Teatru Mirosław Siedler wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej "Sojusz" oraz Muzeum Służb Mundurowych - dzięki ich obecności nie zabrakło milicyjnej Nysy i służb mundurowych z czasów stanu wojennego. Po sprawdzeniu dokumentów i rozdaniu kartek żywnościowych, zaproszeni goście udali się na Mała Scenę, gdzie o 19:00 rozpoczął się spektakl. Mimo ciszy, u nas było głośno!

Przez ponad godzinę publiczność w skupieniu mogła zgłębić twórczość Jacka Kaczmarskiego. Dzięki znakomitej aranżacji muzycznej oraz doskonałej grze aktorskiej, odbiorca mógł poznać barda z nieco innej, osobistej strony. Jacek Kaczmarski został pokazany nie tylko jako człowiek związany z Solidarnością, czy człowiek nieszczęśliwy, pozostawiony sam sobie w cierpieniu, ale także jako artysta wykazujący się dystansem do swojej historii. Poprzez zaprezentowane utwory publiczność mogła wejść w świat osobistych przeżyć barda, jego lęków i pragnień. Doświadczyć tego, z czym na co dzień mierzył się Jacek Kaczmarski w swoim życiu. Po zakończeniu spektaklu aktorom i realizatorom zostały wręczone kwiaty nieodmiennie kojarzące się z czasami PRL-u - czerwone goździki. Goście natomiast po zakończeniu części dla ducha oddali się przyjemności dla ciała. Popijając lemoniadę i jedząc chleb ze smalcem, wszyscy smakowali rarytasów rodem z komunistycznej Polski.

"Kaczmarski - 4 pory niepokoju" w reżyserii Roberta Talarczyka to okazja do zobaczenia na scenie Marcina Tomasika i Mikołaja Ostrowskiego, których pamiętamy z "Nie wszystko czerwone - Wysocki, Okudżawa". I tym razem zaskoczyli nas swoją wyjątkową interpretacją utworów Kaczmarskiego. Spektakl to także sceniczne debiuty dla Magdaleny Fennig i Sławomira Banasia, którzy elbląskiej publiczności pokazali swoje wyjątkowe talenty wokalne. Spektakl nie miałby takiej mocy, gdyby nie minimalistyczna scenografia młodej artystki, Adrianny Gołębiewskiej i niezwykle plastyczna choreografia Jakuba Lewandowskiego.

Przez nieco ponad półtorej godziny artyści wyśpiewali znane, i mniej znane utwory Jacka Kaczmarskiego, które nabrały nowego wyrazu dzięki aranżacjom muzycznym Hadriana Filipa Tabęckiego z zespołem Kameleon. Nie zabrakło "Obławy", "Balu u Pana Boga", "Przeczucia". Pojawiły się także mniej znane utwory, które wywarły ogromne wrażenie na publiczności.

"Spektakl jest przejmujący, a zarazem piękny i plastyczny", jak mówił jeden z naszych gości chwilę po zakończeniu spektaklu. I właśnie dlatego jest to spektakl łączący pokolenia, zarówno tych, którzy kojarzą Kaczmarskiego z rodzącą się Solidarnością, jak i tych, którzy z jego twórczością dopiero się zapoznają.

Jesteśmy przekonani, że ta alternatywna forma przedstawienia Jacka Kaczmarskiego na długo pozostanie w umysłach i świadomości odbiorców. Dla wszystkich fanów barda mamy dobrą wiadomość. W kasie biletowej, a także na stronie internetowej można jeszcze kupić bilety na majowe i czerwcowe spektakle.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji