Artykuły

Warszawa. Teatr apeluje: wywieście flagi

Z okazji przypadającego w czwartek Światowego Dnia Uchodźcy Teatr Powszechny zachęca instytucje publiczne do wywieszenia międzynarodowej flagi uchodźców.

Flaga zaprojektowana przez syryjską artystkę Yarę Said ma dwa kolory: pomarańczowe tło, przez które u dołu przebiega czarny poziomy pasek. Oszczędna grafika symbolizuje kamizelkę ratunkową - atrybut wielu uchodźców, którzy często z narażeniem życia uciekają z np. ogarniętego wojną kraju, starając się w innym o azyl. Większość szlaków uchodźców i imigrantów przebiega Morzem Śródziemnym, bo właśnie drogą morską przedostają się oni do Europy.

O ludzką godność

Teatr Powszechny od dwóch lat promuje Dzień Uchodźcy. W ubiegłym roku na jego apel wywieszenia flagi odpowiedziało ponad 80 instytucji: teatrów, muzeów, uczelni czy stowarzyszeń z Warszawy oraz innych miast. 20 czerwca 2018 r. w obchody włączyły się m.in.: Zachęta, Muzeum Narodowe, Centrum Nauki Kopernik czy Pałac Kultury i Nauki - jego elewacja rozświetliła się w kolorze flagi, czyli na pomarańczowo.

"W związku z narastającą ksenofobią, coraz częstszymi atakami rasistowskimi oraz populistycznym wykorzystywaniem różnic kulturowych w działaniach przedwyborczych wymiar Światowego Dnia Uchodźcy nabiera w Polsce coraz istotniejszego znaczenia. Instytucje kultury, uczelnie, urzędy powinny nadawać ton debacie publicznej i propagować demokratyczne wartości: szacunek dla odmienności, dbałość o ludzką godność, empatię, obywatelską odpowiedzialność" - napisał w liście otwartym dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak.

Wojna w Syrii na scenie

We wrześniu na deskach Teatru Powszechnego odbędzie się premiera spektaklu "Damaszek 2045" w reżyserii Omara Abu-saady i na podstawie tekstu Mohammada Al Attara - syryjskich artystów z kraju ciągle owładniętego wojną. Sztuka opowiada historię generała służb wywiadowczych, który kilkadziesiąt lat po wojnie próbuje zatrzeć zbiorową pamięć o wojnie w Syrii i wmówić jej ofiarom, że ich trauma jest bezpodstawna. Konrad Wojciechowski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji