Artykuły

Poznań. "Śledztwo" Mikołaja Mikołajczyka na Malcie

Jak co roku, Polski Teatr Tańca przygotowuje bogatą propozycję w ramach stałego nurtu programowego Malta Festival Poznań "Poznań na Malcie". 22 czerwca o godz. 21 w hali MP2 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się premiera spektaklu "Śledztwo" w koncepcji i choreografii Mikołaja Mikołajczyka.

"Śledztwo" to spektakl odkrywający nieznane historie Polskiego Teatru Tańca - zewnętrzna manifestacja przeżyć i emocji z życia artystów - tancerzy. Jest splotem kilku intymnych śledztw, sięga głęboko pod powierzchnię faktów zapisanych we wspomnieniach, przywołuje portrety pamięciowe identyfikujące "sprawców", szuka możliwych wyjaśnień i motywacji działania. Twórcy konstruują instalację przestrzenno - perfomatywną, w której ruch, muzyka, projekcje video oraz słowo wzajemnie się dopełniają, tworząc surrealistyczne komentarze i abstrakcyjne przypisy do wydarzeń z 45 lat, pozostawiając przestrzeń dla improwizacji. Spoiwem nielinearnej narracji scenicznej jest zmultiplikowane, samotne, odrzucone ja, rozpięte pomiędzy biegunami braku akceptacji i potrzebą miłości.

Koncepcja i choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

Mikołaj Mikołajczyk - tancerz, choreograf. Pracował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy we Wrocławiu, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Teatrze Wielkim w Poznaniu, oraz Badisches Staatstheater w Karlsruhe. Przeszedł wszystkie szczeble artystycznej kariery: od adepta do I solisty baletu. W Operze na Zamku w Szczecinie był kierownikiem baletu, który następnie przekształcił w autorski teatr tańca Teatr DNA - taniec zakodowany genetycznie.Współpracował z choreografami reprezentującymi różne style taneczne i sposoby myślenia oraz kreowania przestrzeni artystycznej, między innymi z takimi artystami, jak: jak Mats Ek, Birgitt Cullberg, Ewa Wycichowska, Emil Wesołowski, Przemysław Śliwa, Henryk Konwiński, Marek Różycki, Jerzy Makarowski. Występował na wielu festiwalach w kraju jak i za granicą: Edynburgu, Sofii, Lill, Carcassone, Berlinie, Hamamatsu, Xanten. Po odejściu ze zespołów baletowych tworzył prace solowe - "Waiting" uznany został za jeden z najważniejszych spektakli w polskim tańcu na przestrzeni wielu lat i pokazywany był w ramach Polskiej Platformy Tańca w Poznaniu (2008). We współpracy z seniorami z Chóru Śpiewaczego "Wrzosy" przygotował spektakle taneczne z elementami teatru dokumentalnego w ramach "Trylogii Zakrzewskiej". Ze spuścizną Conrada Drzewieckiego mierzył się w duecie z Iwoną Pasińską w spektaklu zatytułowanym Ostatnia niedziela. RE//MIX Conrad Drzewieckiw komunie//warszawa (w ramach festiwalu kończącego kilkuletni projekt RE//MIX). Od wielu lat jest niezwykle aktywny jako choreograf i autor ruchu scenicznego dla twórców teatralnych w teatrach dramatycznych i w operze - współpracował z Krzysztofem Warlikowskim, Mają Kleczewską czy Grzegorzem Jarzyną.

Muzyka: Kamil Pater

Polski gitarzysta, improwizator, producent muzyczny, twórca muzyki do spektakli teatralnych. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Współtwórca zespołu JAAA!, projektu POWIDOK i wydawnictwa SADKI REC.

Kostiumy i scenografia: Łukasz Błażejewski

Scenograf, malarz, performer. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz studia doktoranckie na kierunku Scenografia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Twórca scenografii i kostiumów do przeszło 50 spektakli w teatrach w całej Polsce. Aranżator wystaw zbiorowych, w których nierzadko sam bierze udział jako twórca i wystaw dla Muzeum w Tychach. Współzałożyciel Teatru Nowego w Krakowie, gdzie pełni funkcję Dyrektora Kreatywnego.

Video art - Patrycja Płanik

Fotografka, video artysta. Studiowała fotografię w PWSFTViT. Współtworzyła festiwal tańca współczesnego The International Maat Festival - budując identyfikacje wizualną oraz tworząc filmy dokumentalne ściśle związane z formułą festiwalu: Dance.doc. Projekt realizowała w Polsce, Japonii oraz Izraelu.

Asystent choreografa: Anna Krysiak

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. W latach 1992-2005 była tancerką Śląskiego Teatru Tańca . Prowadziła warsztaty tańca współczesnego na wielu festiwalach w Polsce , Europie oraz Indiach, USA i Kanadzie. W 2000 r. otrzymała medal im. Karola Szymanowskiego 200- lecia baletu polskiego za wybitny wkład w rozwój sztuki tanecznej, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Występują i współtworzą: Amy Basley, Julia Hałka, Agnieszka Jachym, Paulina Jaksim, Victoria Kennett, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Gabriel Lawton, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek, Patryk Zamojski

Bilety na spektakl w cenie 15 zł dostępne są na www.goingapp.pl , www.bilety24.pl, za pośrednictwem stron internetowych www.ptt-poznan.pl oraz www.malta-festival.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i w Empiku w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji