Artykuły

Łódź. Ponad 40 artystycznych wydarzeń na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

"Współistnienie" będzie hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur, która odbędzie się w dniach 6-14 września. W programie imprezy przypominającej o wielokulturowych korzeniach Łodzi znalazło się ponad 40 wydarzeń z dziedziny teatru, muzyki i sztuk wizualnych.

Organizowany od 2002 roku w przestrzeni miejskiej festiwal jest jedną z najważniejszych kulturalnych imprez Łodzi. Prezentowane na nim wydarzenia artystyczne odwołują się do otwartości i różnorodności miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości - polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

- Najbardziej łódzki festiwal po raz kolejny będzie wydarzeniem o wysokim poziomie artystycznym z pozytywną energią. Ta edycja będzie jeszcze bliżej mieszkańców Łodzi, bo w tym roku atrakcje odbędą się w 26 różnych lokalizacjach - w przestrzeniach, do których się przyzwyczailiśmy, ale również w parkach, skwerach, czy ogrodzie botanicznym - zapowiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

W ogłoszonym programie znalazło się ponad 40 wydarzeń, które językami teatru, muzyki czy sztuk wizualnych - nawiązując do przewodniego hasła festiwalu - mają opowiadać o współistnieniu, tolerancji i porozumieniu.

Wśród tegorocznych teatralnych atrakcji są m.in. trzy premiery. To monodram "Madaleine" Magdaleny Kumorek, spektakl w reż. Mariusza Zaniewskiego "Dzza/Przyszłość boli tylko raz", który od strony dzieci ukazuje zagrożenia współczesności oraz "Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów" autorstwa Agaty Dudy-Gracz.

- To opowieść o osobach żyjących w różnych epokach historycznych i obyczajowych, pod różnymi szerokościami geograficznymi, których wyjątkowość była wynikiem specyfiki epoki i okoliczności, w jakich przyszło im żyć - tłumaczyła Duda-Gracz, która w tym roku odpowiada za teatralną część festiwalu.

W Łodzi swoje tytuły wystawią też krakowski Teatr Ludowy - spektakl "Hańba", poznański Teatr Nowy - "Ambona Ludu", wrocławski Teatr Układ Formalny - "Spólnota" oraz włoskie Sardegna Teatro i Compagnia Teatro Persona, które pokażą "Makbeta" w języku sardyńskim.

Głównym punktem repertuaru muzycznego ma być natomiast widowisko muzyczne "Znikające miasto" z udziałem Krzysztofa Zalewskiego, Mony Mur, Meli Koteluk, Ralpha Kamińskiego, pod kierownictwem artystycznym Leszka Biolika i w reżyserii Matyldy Damięckiej. Zaplanowano także taneczne Hot Dance Party, na którym zespół Kamp! i jego goście (m.in. Izabela Trojanowska i Barbara Wrońska) zinterpretują na nowo hity muzyki elektronicznej lat 80. i 90.

Do Łodzi przyjedzie też Daniel Spaleniak z koncertem "Łódź on Fire" oraz niemiecka artystka Charlotte Brandi, rosyjski postpunkowy zespół Shortparis, melancholijna Keren Ann, czy klimatyczny Babadag.

W programie znalazło się również wiele wystaw i instalacji w przestrzeni miejskiej - w tym "Owoce drzew wszystkich" ukazująca przyczyny i mechanizmy nasilających się nastrojów nacjonalistycznych na świecie oraz seria 13 ekspozycji w całym mieście przygotowana przez artystów z całego świata pod wspólnym tytułem "Miasto Babel". W Parku Staromiejskim powstanie natomiast artystyczna instalacja "Bańki" przygotowana przez Julitę Wójcik.

Festiwal Łódź Czterech Kultur to tradycyjnie już działania edukacyjne i spotkania, odwołujące się do wielokulturowej historii miasta. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało warsztaty i wykłady poświęcone Łodzi polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej, zaplanowano także panel dyskusyjny na temat nowych, współczesnych kultur miasta.

Festiwal zagości w ponad 25 miejscach w całej Łodzi, m.in. w Centrum Dialogu, Parku Ocalałych, Manufakturze, Teatrze Muzycznym i im. Jaracza, Off Piotrkowska, Fabryce Sztuki, klubach Wytwórnia i Scenografia, Radiu Łódź.

Duża część wydarzeń jest bezpłatna. Pozostałe są biletowane lub wymagają rezerwacji, szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: 4kultury.pl.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1,2 mln złotych, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 tys. złotych oraz dotacje od partnerów i sponsorów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji