Artykuły

Kraków. Wkrótce XX Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

20 lat temu Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza był artystycznym eksperymentem. Dziś jest wydarzeniem, które przyciąga artystów i publiczność z całego świata. Jego jubileuszową edycję wypełnią pokazy, spektakle i warsztaty, których motywem przewodnim będą baśnie i legendy.

"Bajki, baśnie, legendy" - pod takim hasłem odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza

- W tym roku wracamy do naszych marzeń, do czasów dzieciństwa, kiedy każdy z nas marzył, żeby choć przez chwilę być rycerzem, albo księżniczką - mówi dyrektorka artystyczna wydarzenia, Romana Agnel. - Przez siedem festiwalowych dni damy publiczności możliwość spełnienia tych pragnień, zabierając ich w podróż do krainy wyobraźni.

Dawna muzyka w historycznej scenerii

Imprezę rozpocznie pokaz spektaklu "Pan Twardowski. Ale bajka!" do muzyki Stanisława Moniuszki (22 lipca Teatr Variete). - Wybór to nieprzypadkowy, bo w tym roku obchodzimy 200 lecie urodzin kompozytora - mówi Romana Agnel. - Sięgamy po jego muzykę i po wątki z krakowskiej legendy, bo podczas festiwalu staramy się pokazywać nie tylko to co międzynarodowe, ale również to co rodzime: nasze tradycje, teksty, muzykę.

Przez cały festiwalowy tydzień zespoły ze wszystkich stron świata będzie można oglądać w Barbakanie. Jednak prawdziwa taneczna kumulacja czeka nas w weekend, kiedy artyści pojawią się również w Collegium Maius i na Rynku Głównym. Na płycie tego ostatniego w sobotę zobaczymy inscenizację "Kota w butach", która połączy taniec z pantomimą i elementami komedii delParte. - To bajka uniwersalna, znana nie tylko w europejskiej, ale i wschodniej kulturze. Sporo w niej humoru, który staraliśmy się uwypuklić w naszym spektaklu - mówi choreograf widowiska, Pierre-Francois Dolle. Później krakowian czeka Bal Publiczności, który poprowadzą goście i organizatorzy imprezy. Festiwal zamknie plenerowy pokaz "Pana Twardowskiego" (28 lipca, scena na Rynku Głównym).

Festiwal Tańców Dworskich to nie tylko pokazy, ale też wystawa, slajdowisko i warsztaty. Podczas 5-dniowego kursu Kraków Tańczy, adepci kształcić się będą pod okiem takich mistrzów tańca jak m.in. Alaknanda (Indie), Barbara Segal (Anglia), Marie-Claire Bar Le Corre (Francja), Ana Yepes (Hiszpania) czy Pierre-Francois Dolle (Francja).

20 lat to dopiero rozbieg

Jubileuszowa edycja zapowiada się więc wyjątkowo bogato. Jest co świętować, bo w ciągu dwudziestu lat swojego istnienia Festiwal Tańców Dworskich przeszedł drogę od kulturalnego eksperymentu do wydarzenia o ugruntowanej, międzynarodowej pozycji. - Musieliśmy znaleźć formułę, która będzie inna niż to co dzieje się na świecie, zaprezentuje ten rodzaj sztuki w sposób, który będzie łączył tradycję i współczesność - mówi Romana Agnel. - Dziś, widzimy, że wybrana przez nas formuła zdaje egzamin, a tańce dworskie to niewyczerpany temat, który cieszy się coraz większą popularnością. Te 20 lat festiwalu to dopiero rozbieg.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie: cracoviadanza.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji